221B Dergi “Darbe Günlerinde Polisiye” Sayısıyla Raflarda

7 dakikalık okuma

Sadece dergi raflarında değil polis aramalarında bile dikkat çeken, güzide memleketimizin tek polisiye kültür mecmuası 221B, 5.sayısıyla karşınızda “netekim”!

c%cc%a7ikti

En esaslı Hollywood sahnelerini bile kıskandıracak, bol aksiyonlu kapak tasarımı Mazhar Bilgiç imzası taşıyor.

“Darbe Günlerinde Polisiye”

5.sayının “Darbe Günlerinde Polisiye” dosyasında, darbelerin travmatik ve kasvetli tarihinin polisiye eserlere nasıl yansıdığını inceledik.

Dosya, Ahmet Ümit’in “Ustaca Yazılmış Polisiye Bir Romandan Başka Nedir ki Darbe?” yazısıyla açılıyor.

Cüneyt Ülsever, geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz usta kalem Vedat Türkali’nin “Bir Gün Tek Başına” romanını “Bir Darbeyi İrdeleyen En Mümtaz Roman” yazısında anlattı.

Ustamız Erol Üyepazarcı, kendi hayatından anılarla darbeleri ve Türk polisiyesiyle ilişkisini yazdı.

Son darbe girişimini bir polisiye vaka titizliğiyle ele alan Özgür Şen’den çarpıcı bir yazı: “15 Temmuz Darbe Girişiminde Katil Kim?”

Suphi Varım’ın engin birikiminden süzülen yazılarında bu sayı “Polisiyede Suikastlar ve Darbeler” yazısını okuyacağız.

Coğrafyayı genişletiyoruz. Tülay Güneş Kılıç, kurgusuyla-gerçekleriyle Chris Mullin’in “Pek İngilizvari Bir Darbe” kitabını ve dizisini inceledi.

Peki komşuda durum ne? Siyah Bira romanının yazarı Vassilis Danellis’in yazısını, Algan Sezgintüredi çevirisiyle okuyacağız: “Gerçek Hayatında Edebiyatından Daha Fazla Darbe Olan Ülke: Yunanistan”

Esra Ertan, polisiye sinemadaki politik etkiler üzerinde kalem oynattığı “Dünya Sineması, Politik Sinema ve Hikâye Aktarımı” yazısıyla 221B’de.

İçinden tank geçen bir öykü: Yunan Polisiye Yazarlar Derneği Başkanı Yannis Rangos’un “Giriş Kapısının Önündeki Tanklar” öyküsü, Damla Demirözü çevirisiyle 221B’de.

Dosya dışına gelince:

Eserlerinde Osmanlı tarihine sıkça eğilen Jason Goodwin, Heja Bozyel’in konuğu oldu. Eserlerini, Türkçede yayımlanan Yeniçeri Ağacı kitabını ve 19.Yüzyıl dedektif karakteri Yashim’i anlattı.

Fulya Turhan’ın “Dedektifler Ne Yer Ne İçer?” sayfasında bu sayı, J.K.Rowling’in dedektif karakteri Cormoran Strike’ı ve midesine giden yolu okuyacağız.

Yankı Enki, Brezilyalı yazar Fernando Verissimo’nun polisiye edebiyata bol göndermeli kitabı “Borges ve Sonsuz Orangutanlar”ı inceledi.

Kuzey Rüzgârı’nda Ceyhan Usanmaz, İsveçli yazar Astrid Lindgren’in Pippi Uzunçorap karakterini ve Lindgren’in ödüllü bir yazar olan akrabası Karin Alvtegen’i anlatıyor.

Sherlock Holmes’ü defalarca yerlileştirip Şerlok Holmes yaptık. Tüm bu yerlileştirme arşivi, Oğuz Eren’in bu sayıdaki “Tozlu Raflar” yazısında.

Çağlan Tekil’in “Dizi Hafiyesi” sayfasında 2016’nın en sıkı polisiyelerinden HBO yapımı “The Night Of”u öncesi, sonrası ve bilinmeyen tüm detaylarıyla tanıyacağız.

İngiliz Polisiye Yazarlar Derneği’ne kabul edilerek bizi zor zamanlarda sevindiren Elçin Poyrazlar, Londra’daki 400 yıllık ağır ceza mahkemesi Old Bailey’i ve yolu oradan geçenleri yazdı.

Süleyman Baş, polisiye kurgusuyla “gerçeklik” arasındaki bağlantıyı “Gerçeği Kim Takar” yazısında sorguluyor, sorduruyor.

Koray Sarıdoğan, Mavi Büro sayfasına adını vepisoded_221b, Türkiye’nin ilk ve son polisiye korku dizisi “Sır Dosyası”nı yad ediyor.

Ufuk Kaan Altın, iki önemli yapım Gomorra ve Narcos’u önemli detaylarla anlattığı “Bitene Veda, Sürene Vefa” yazısıyla 221B’de.

Poe severler bu tarafa! Olcay Holat yazdı: “Polisiyenin Karanlık Öykücüsü: Edgar Allan Poe”

Simge Kırcan, Türkçeye de kazandırılan, Hindistanlı çizgi roman dedektifi Vish Puri ile tanıştırıyor bizi.

Heja Bozyel, polisiyeyle dirsek temasındaki gotik bilimkurgu türündeki “The Kettering Incident” dizisini anlattı.

Polisiye albüm mü? Elbette olur! Nick Cave and The Bad Seeds’in notasından, vokalinden, atmosferinden oluk oluk polisiye akan albümü “Murder Ballads” incelemesi; Yigilante Kocagöz’den.

Gelelim bu sayının öykülerine:

Esmahan Aykol öykülerini özleyenler? “Katil Hirşel’in Maceraları” ilk öyküsü “Mülteci” ile 221B Dergi’de başlıyor!

Cüneyt Ülsever’in tefrika romanı “Cinayet Polisi Dedemin Evrak-ı Metrukesi” 3.bölümüyle 5.sayıda devam ediyor.

Esaslı dedektif Remzi Ünal, “Baykuş Bana Bakıyor” öyküsüyle Celil Oker’in kaleminden 221B’de.

Bu ay yeni kitabını da okuyacağımız Cenk Çalışır, “Rüyadan Taşan Kelebek” öyküsüyle karşımızda.

Çağatay Yaşmut, yeni Başkomiser Galip öyküsü “Karanlık Arzular”la 221B’de.

Çizgi polisiye “Bozkır”, tüm kasveti ve sahiciliğiyle devam ediyor. Levent Cantek yazdı, Murat Başol çizdi.

Bu sayının iki adet “Okurdan Gelen” öyküsü var. Samet Baysal’dan “Belirtisiz Fail Tamlaması” ve Reha Avkıran’an “Emir Büyük Yerden”

Polisiye yazılarınız için adres : bilgi@221episoded_221b.com

Polisiye dünyasından anlık haberler, söyleşiler, incelemeler için 221episoded_221b.com adresindeyiz.

Abonelik detayları için: bit.ly/221babonelik

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Çakma Bond"lar: Bir Daha Asla Yapmayın!

Sonraki Hikaye

Prison Break'in Yeni Sezonu, Yayınlanmadan Rekor Kırmaya Başladı

En Son Yazılar