221b 15. sayı

221B, 15. Sayısı: Gerçekten Kurguya Polisiye

5 dakikalık okuma

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 15. sayısını gururla sunar. “Gerçekten Kurguya Polisiye” dosyasıyla çıkan yeni sayımızda neler var kısaca bakalım mı?

16. ve 17. yüzyıllarda idamları izlemek için meydanları dolduran insanlardan bugün polisiye eserleri soluksuz takip edenlere… Yüzyıllar, yaşadığımız koşullar, sistemler, ülkeler, haritalar değişse de insanın suç ve suçluya dair geliştirdiği merak değişmiyor. İşte, biz de buradan yola çıkarak gerçek suç hikâyelerinin ilgi görmesi, yayımlanması ve okunmasından doğan polisiyenin yani gerçeklerden doğan kurgunun peşine düştük.

Editörlerimizden Fulya Turhan, gerçek suç hikâyelerinin yayımlandığı broşürlerden kurgu eserlere uzanan, polisiyenin tarihi gelişimini aktaran ayrıntılı yazısıyla tatlı bir gezinti vaat ediyor yeni sayımızda.

Agatha Christie ve “zehirleri”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Zeliha Duran, İspanya tarihindeki önemli vakalardan Fuencarral Cinayeti’ni ve bu cinayetten doğan eserleri aktarıyor.

Eugène François Vidocq
Eugène François Vidocq

Çınla Akdere, hayatını anlatan film, dizi, kitapların arasına her dönemde yenileri eklenen, Fransa tarihinin en ilginç figürlerinden, ülkenin ilk özel dedektifi Vidocq’u ele alıyor. Bir suçluyken yaptığı anlaşmayla dedektif olan, kurduğu ekiple pek çok vakayı çözen fakat kullandığı teknikler nedeniyle hoş karşılanmayan, kendi özel dedektiflik bürosunu açarak dünyadaki ilk özel dedektif olan Vidocq, yaşamıyla sizi de etkileyecek…

Sırada Ercan Akbay var. Bu kez kadın seri katilleri gündemine alan Akbay, tarihin en ilginç cinayetlerini, gerçek seri katilleri inceliyor.

Polisiyenin Kraliçesi Agatha Christie
Polisiyenin Kraliçesi Agatha Christie ne düşünüyor acaba? 

Önceki sayımızda çok beğenilen köşesiyle aramıza katılan Ekin Açıkgöz’ün radarında Agatha Christie ve polisiyenin kraliçesinin zehir uzmanlığı var.

Alman polisiyeci Wolfgang Schorlau, yazılarıyla 221B’de

Daha önce röportaj konuğumuz da olan Almanya’nın en iyi polisiye yazarlarından Wolfgang Schorlau, yazılarıyla bundan böyle 221B’de. Kaya Heyse’nin çevirisiyle sayfalarımıza taşıdığımız ilk yazısında Schorlau, polisiye edebiyat kavramını mercek altına alıyor.

Tüm polisiyeseverlerin altını çizerek okuyacağı bu çok değerli yazının ülkemizde de pek çok tartışmaya katkı sunacağını umuyoruz. Romanlarını, araştırmalarını heyecanla okuduğumuz, dünyanın farklı ülkelerinden polisiye yazarların önümüzdeki sayılarda da 221B okurlarına özel yazılarıyla aramızda olacağını müjdeleyelim…

Dengler polisiyelerinin yaratıcısı, siyasi polisiyenin üstadı Wolfgang Schorlau, yazılarıyla 221B'de...
Dengler polisiyelerinin yaratıcısı, siyasi polisiyenin üstadı Wolfgang Schorlau, yazılarıyla 221B’de…

Özel röportajlar: Onur Saylak, Hakan Günday, Suat Duman

Gelelim röportajlarımıza: Puhu TV’de yayınlanan Şahsiyet, yerli polisiye diziler açısından çıtayı epey yükseltti. Dizinin yaratıcıları; senarist Hakan Günday ve yönetmen Onur Saylak, yeni sayımıza konuk oluyor.

"Şahsiyet"in farklı seri katili Agâh Beyoğlu...
“Şahsiyet”in farklı seri katili Agâh Beyoğlu…

Yeni romanında İstanbul’un arka sokaklarındaki koşturmacayı, garip tesadüfleri, olağanlaşmış şiddeti, yüksek bir tempo ve zengin karakterlerle aktaran Suat Duman’la Rakun‘u ve yazarlık serüvenini konuştuk.

Suat Duman, son romanı Rakun'u 221B Dergi'ye anlattı...
Suat Duman, son romanı “Rakun”u 221B Dergi’ye anlattı…

Bu ve daha fazlası, 221B Dergi’nin 15. sayısında siz okurlarımızı bekliyor.

Bol polisiyeli günler dileğimizle…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

sherlock filmi
Önceki Hikaye

Yeni Sherlock Filmi, 25 Aralık 2020'de Gösterimde

lars von trier film
Sonraki Hikaye

Trier, Son Filmiyle Tartışmaların Odağında

En Son Yazılar