2000’li Yıllarda Piyasaya Çıkmış En iyi 9 Polisiye Oyun | Çağla Üren

6 dakikalık okuma

En iyi polisiye kitaplar ya da filmler, oldukça konuşulan ve tartışılan konular. Peki ya bilgisayar oyunları? Tabi ki “gamerları” da unutmadık. 2000’li yılların polisiye türdeki en iyi bilgisayar oyunlarını sizin iyin derledik. Keyifli okumalar.

Hazırlayan: Çağla Üren

1) Sherlock Holmes: Crimes And Punishments

 

sherlock

Yıl: 2014

Geliştirici: Frogwares

Frogwares, yıllardır Sherlock Holmes oyunları geliştiriyor. Ancak bu oyunla turnayı gözünden vurdu, diyebiliriz. Bu özellikteki az sayıda oyundan biri olan Sherlock Holmes: Crimes And Punishments, öyle gerçekçi kurgulanmış ki oynarken gerçek bir bir cinayeti çözüyor gibi hissediyorsunuz.

İpuçlarının ayrıntılarda gizli olması ve yaratılan suç atmosferi bizi Sherlock Holmes’in beyninde çeşitli gizemlerle bir araya getiriyor. Ancak ipuçları doğrultusunda yaptığımız çıkarımlar her zaman doğru olmayabiliyor. Oyun, İngiliz yapımı televizyon dizisi Sherlock Holmes’i andırsa da polisiye türdeki oyunların oldukça iyi bir örneği.

2) L.A. Noir

 

la-noire

Yıl: 2011

Geliştirici: Team Bondi

Film Noir tarzında kurgulanmış oyun, İkinci Dünya Savaşı sonrası karanlık atmosferini yansıtmayı hedefliyor. Bu yüzden oldukça yavaş ilerliyor ve ipuçlarını yakalayabilmek açısından da dikkat gerektiriyor. Oyun, aynı zamanda 1940’ların Los Angeles’ini çok iyi yansıtan baş döndürücü bir uyarlama.

Oyun dünyası GTA stilinde olmasa da seri katillerden araba hırsızlarına çeşitli durumlar için özenle hazırlanmış. Göründüğünden daha düz bir çizgide ilerleyen oyunda, olay zinciri biraz ağır ve hantal bir yapıya sahip. Ancak zengin atmosferi ve birbirinden entrikalı soruşturmaları, bu durumu gölgede bırakmış.

3) Fahrenheit

 

fahrenheit

Yıl: 2005

Geliştirici: Quantic Dream

Fahrenheit, tuhaf bir fantastic-bilimkurgu hikayesine sahip, zekice hazırlanmış bir macera oyunu. Örneğin, oyun karakterlerinden biri, önce bilinçsizce bir cinayet işleyen ve delillerini karartan, sonra da onu araştıran katil bir dedektif. Kısacası karmaşık ve nefis bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

4) Gemini Rue

 

gemini-rue

Yıl: 2011

Geliştirici: Joshua Neunberger

Bu hackerlik macerası, İkizler Takım Yıldızı’nda yer alan uzak bir     gezegende geçiyor. Şimdi düşünün: Amerikan bilimkurgu filmi olan Blade Runner’ı andıran bir şehirdesiniz. Azrien Odin isimli bir polis memuru olarak kayıp kardeşinizin izlerini arıyorsunuz. Oynanabilecek iki karaktere sahip olan oyunda, olaylar da gitgide karmaşıklaşıyor.

5) The Shivah

 

shivah

Yıl: 2006

Geliştirici: Wadjet Eye Games

En iyi detektiflik oyunlarından biri olan The Shivah, Wadjet Eye Games tarafından geliştirilmiş ve Dave Gilbert tarafından tasarlanmış. Oyundaki karakterimiz bir dedektif değil; çalıştığı sinegofu parasızlık yüzünden ayakta tutamayan bir haham. Bir gün kapısı çalınıyor ve sinegogun eski bir bağışçısının şüpheli biçimde öldüğünü ve ona yüklü miktarda para bıraktığını öğreniyor. Haliyle şüpheli durumuna düşen karakter, bu şüpheli ölümü kendisi araştırmaya karar veriyor.

6) Comdemned: Criminal Origins

 

condemned

Yıl: 2005

Geliştirici: Monolith Productions

Aynı zamanda korku ve psikolojik gerilim ögeleri de içepisoded_221b oyun, baş karakter Ethan Thomas’ın bir cinayet için olay yeri incelerken komploya uğraması ve iki polis memurunun ölümünden sorumlu tutulması ile başlıyor. Bundan sonra karakter, hem kendini aklamaya hem de cinayeti çözmeye çalışıyor.

7) The Vanishing Of Ethan Carter

 

vanish

Yıl: 2014

Geliştirici: The Astranauts

Bu oyundaki baş karakterimiz ise doğaüstü yetenekleri olan Poul Prospero isimli bir özel dedektif. Yeteneği, olay mahali, incelendikten ve ipuçları toplantıktan çok sonra bile olay anına geri dönebilmesi. Poul, oyunda bu yeteneğini, on iki yaşındaki hayranı Ethan Carter için kullanıyor.

8) Deadly Premonition

 

deadly

Yıl: 2013

Geliştirici: Access Games

Oldukça ilginç bir bilgisayar oyunu olan Deadly Premonition, David Lynch’in kült televizyon dizisi Twin Peaks’tan ilham almış. Oyunda, küçük bir Amerikan kasabasında, bir seri katili yakalamaya çalışan FBA ajanını kontrol ediyorsunuz. Oldukça sınırlı bir zamanınız ve göründüğünden daha karmaşık ilişkileri olan bir kasaba halkınız var.

Deadly Premonition, birçok oyuncu tarafından sevilirken, birçok oyuncu da ondan neftret ediyor. Oyunun ilginç ve alışılmadık bir espri anlayışı var. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz.

9) The Wolf Among Us

 

the-wolf

Yıl: 2013

Geliştirici: Telltale Games

Oldukça karanlık ve “film noir” bir atmosfere sahip olan oyunda, peri masallarındaki karakterlerin gerçek olduğu ve New York’ta gizlenerek yaşadıkları bir dünya yaratılmış. Kırmızı Başlıklı Kız’ı yemeye çalışan kurt Bigby Wolf ise Pamuk Prenses ile birlikte bir cinayeti çözmeye çalışıyor. Fantastik bir dünyada dedektifçilik oynamaya hazır olun!

Çağla Üren

1994, Bakırköy doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında çeşitli kültür sanat sitelerinde yazarlık yaptıktan ve kitap çalışmalarında yer aldıktan sonra medya sektörüne girdi. 2019'dan bu yana dış haber editörü olarak çalışıyor.

Önceki Hikaye

Yüksek Dozda Bir Psikolojik Gerilim Romanı: ‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’

Sonraki Hikaye

İstanbul Kara Hafta Festival Programı Açıklandı

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…