20. yüzyılın aranan casuslarından Sinclair O’Reily kimin için çalışıyor?

2 dakikalık okuma

20. yüzyılın en aranan casuslarından Sinclair O’Reily, nihayet yakalanmıştı. Fakat O’Reily’nin kimin için çalıştığı hala bilinmiyordu, ta ki dedektifler, O’Reily’nin evinde, bir yastığın içine dikilmiş bir dosya bulana kadar.

Şifreli harflerle yazılmış bu dosyada bazı şüpheliler (Bay Alfa, Bay Bravo, Bay Charlie ve Bay Delta) hakkında bilgiler bulunuyordu. Sevdikleri oyunlar, yemekler, çalıştıkları bankalar ve O’Reily’e ödeme yaptıkları para birimleri… Dedektifler bu bilgileri şüpheliyi yakalamak için kullanabilirlerdi. O dosyada neler yazdığını bulabilir misin?

  • Bay Delta, zar oyunlarını seviyordu ama finansal alışverişleri için hiç A Bankasını kullanmamıştı. Bay Alfa’nın en sevdiği yemek suşiydi, o yüzden sık sık Japon restoranlarına gidiyordu.
  • C Bankasının müşterisi olan şüpheli, ödemesini Ruble olarak yapıyordu. İtalyan yemeklerini seven başka bir şüpheli, ödemesini Yuan olarak yapmıyordu.
  • Bay Charlie, poker oynamıyordu ama Akdeniz yemeklerini seviyordu. Bay Charlie, finansal alışverişleri için D bankasını kullanmıyordu.
  • En sevdiği oyun rulet olan şüpheli, İtalyan yemeklerini seviyordu. Bay Bravo blackjack oynamaktan hoşlanmıyordu.
  • B bankasını kullanan ve Akdeniz yemeklerini seven şüpheli, ödemesini Rupi olarak yapmıyordu. İtalyan yemeklerini seven şüpheli, A bankasını kullanıyordu.
  • Hint yemeklerini seven şüpheli, ödemesini Krona olarak yapıyordu ancak finansal alışverişleri için A bankasını kullanmıyordu.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Japon Gemisi Kaptanının Değerli Yüzüğünü Kim Çaldı?

Sonraki Hikaye

Hangi sanatçının hangi bilim insanını hangi silahla öldürdüğünü bulabilir misin?

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…