“Yıl Dökümü”: Armağan Tunaboylu’nun 2022 Seçkisi

6 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk…

Konuğumuz, romanları keyifle okunan, 221B’deki köşesi “ÖzErenköy Kitap Kulübü” ilgiyle takip edilen yazar Armağan Tunaboylu…

2022, bir yazar olarak nasıl geçti sizin için? Neler yaptınız, nelerle meşgul oldunuz?

2022 benim için şahane geçti.

Önce şahane olmayanı: Polisiye Yazarları Birliği yönetimindeki görevimden ayrıldım. Aslında çok keyifli toplantılar yapıyor ve de eğleniyorduk ama daha enerjik, yaratıcı gençlere yol açmak istedim.

Şahanelerse: Polisiye Yazarları Birliği Öykü Yarışması jürisindeydim ve Reha Avkıran’ın İnsanlık Hali isimli kitabını oybirliğiyle ödüle layık bulduk. Ödülü Reha’ya vermek gibi keyifli ve gurur verici işi de ben üstlendim.

Dark Polisiye Dördüncü Kitap yayımlandı. İlk kitapsa üçüncü baskıyı yaptı. Bir senelik aradan sonra Kara Hafta, Nazlı Berivan Ak moderatörlüğünde benim ve Aras Gençtürk’ün katıldığı bir söyleşiyle açıldı (geçen sene online olarak yapılmıştı). İki sene ara veren bir başka önemli etkinlik de Tüyap Kitap Fuarıydı. O hengameyi, karmaşayı, yollarda geçen perişanlığı, hiç sona ermeyen uğultuyu, itiş kakışı da özlemişiz be.

Veeee… Yedinci kitabım, altıncı romanım, ikinci kahramanım Berkun İstanbullu Macerası-Polisiye Yazarının Ölümü mayıs ayı sonunda yayımlandı. Olumlu eleştiriler alması sevindiriciydi. Kitap hakkında menfi laf eden iki kişiyi artık aileleri bile aramaktan vazgeçti.

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu?

Birçok farklı türden kitap okudum; Aspirin’in Tarihçesi’nden Murakami’ye, Aslı Tohumcu’dan Barış Bıçakçı’ya, Carson McCullers’tan Selçuklu Tarihine…

Galiba istediğim kadar polisiye okuyamadım, ilk aklıma gelen bizim Ulaş Özkan ve Emrah Poyraz’ın Yılın Polisiye Romanı Ödülü’nü kazanan Kör Kanun, mebzul miktarda Ian Rankin, Colin Dexter, Peter May, Michael Connelly ve 221B’de ÖzErenköy kulübüyle tartıştığımız muhteşem Jim Thompson’ın İçimdeki Katil

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Önce polisiye olmayanlar: The Crown‘ı niye bu zamana kadar seyretmediğime hayıflandım. Son derece kaliteli bir senaryo, kaliteli oyunculuklar, kaliteli reji ve kaliteli görüntü yönetmenliği. Bence dizi güzel, hoş, iyi kavramlarından ziyade kalite kavramıyla anlatılabilir (gerçi ben henüz dördüncü sezona başladım)… How to Get Away whit Murder da bence çok iyi. İzlemeye devam ediyorum. Araya yine polisiye olmayan bir mini dizi ekleyeyim: Unorthodox. Netflix’te siyonist olmayan yegâne yapım sanırım. Andropoz, Erşan Kuneri gibi darallardan arkama bakmadan kaçtım.

2023 için projeleriniz nelerdir?

Berkun İstanbullu’nun ikinci macerasını yazmayı umuyorum. Belki Dark İstanbul 5 de çıkar. Birkaç yerden polisiye kurgu atölyesi yapma teklifi aldım. Yeterli katılımcı sağlanırsa onlar devam eder. 2023’te daha fazla kitap okumak, daha fazla film ve dizi izlemek, daha fazla yürüyüş yapmak, dişlerimi daha fazla fırçalamak ve gardrobumu artık toparlamak gibi planlarım var.

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı diye düşündükleriniz hangi eserler olur?

Yıllar önce okuyup da beni çok etkilemeyen John Rebus’u yeniden keşfettim. Ian Rankin’in bu başına buyruk kahramanını henüz keşfetmeyen varsa mutlaka okusun. Halis polisiye.

Yine yeni ve yeniden Philip Kerr… Futbolcu kahramanıyla henüz tanışmadımsa da Bernie Günther okunmalıdır. Martin Cruz Smith’in varoluşçu kahramanı Arkady Renko, en tanışılası ve sevilesi kahramanların başında gelmektedir, ilgi gösterilsin. Daniel Pennac’ın hepi topu üç macerası olan Benjamin Malaussene’i döne dolaşa okunsun. Bilmeyen tanımayan varsa Bernie Roddenbarr ile bir an evvel karşılaşılsın. Aneesh Chaganty’nin Searching diye bir filmi vardı, bulunup izlensin. Bir Baba Hamlet oyunu seyredilsin… Off bunlar bitesi değil! Armağan Tunaboylu diye pek sevdiğim bir yazar, onun kitapları okunsun…

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

Herkes bol bol kitap okusun, film, dizi izlesin, birileri artık gitsin, başka birileri gelsin, kitaplar ve yaşam ucuzlasın, yapay zekâlara kitap yazdırma sevdasından vazgeçilsin, corona unutulsun, bol bol tatil yapılsın, başka ülkelere gidilsin, Philip Kerr, Jim Thompson hayata döndürülüp yeni kitaplar yazdırılsın. Amin…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Yıl Dökümü": Ekin Açıkgöz'ün 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Halis Dokgöz'ün 2022 Seçkisi

En Son Yazılar