Westworld’ü İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Koray Sarıdoğan

///
7 dakikalık okuma

Haz: Koray Sarıdoğan

Yeni yayın dönemiyle birlikte kitap raflarında, sinema gişelerinde olduğu gibi TV ekranlarında da hareketlilik başladı. Özellikle birbirinden sıkı yabancı diziler açısından oldukça heyecanlı bir döneme girdik.

Bu yılın en heyecan verici ve uzun zamandır merakla beklenen yapımlarından birisi de HBO’da yayınlanacak olan WestworldBilimkurgu ve western türlerini bir araya getiren bu yeniden uyarlamaya dair önemli bilgileri, dizi yayına girmeden hemen öncesinde 221B okurlarıyla paylaşmak istedik.

Westworld’ün Konusu Ne?

 

1274080_mkt_pa_westworld-s1_po_v1_p-1

Westworld, Doktor Robert Ford’un (Anthony Hopkins) yarattığı, yüksek gerçeklikli bir sanal yetişkin eğlence parkının adı. Bedenleri başka yerde olan ziyaretçiler, bilinçleriyle bu eğlence parklarına gidiyorlar. Ortaçağ temalı Medieval World ve antik Roma temalı Roman World de olmak üzere bu parklardan toplamda 3 adet olduğu biliniyor orijinal hikâyeden. Bu parklardaki dünyalarda, günlüğü 1000 dolar karşılığında robotlarla cinsel fantezilerden, zevkine adam öldürmeye kadar bir dizi “eğlence”yi yaşayabiliyor ziyaretçiler. Fakat birtakım sebeplerden ötürü işler yolunda gitmemeye ve yapay zekadan uyanan androidler, ziyaretçileri bir anlamda “avlamaya” başlıyor. İşte hikâye de burada başlıyor.

İyiler ve Kötüler Yer Değiştirecek

 

mv5bmtcxmjuwmzg5nl5bml5banbnxkftztgwmzg0mjg3ote-_v1_

İlginç noktalardan birisi şu: 1973’teki film uyarlamasında iyi karakterler insanlar ve kötüler de robotlardı. Gunslinger karakteri de kötülerin başıydı dolaylı olarak. Fakat HBO uyarlamasında bu dengenin biraz değişeceği ve insan türüne getirilecek kimi eleştirilerle “iyiler” ve “kötüler”in izleyici algısında sürekli yer değiştirebileceği konuşuluyor.

“Westworld” Kamera Önü ve Arkasında Zengin Kadroya Sahip

 

tumblr_odn53uejvm1udqbqpo2_1280

Dizinin en heyecan verici kısmı, bir anlamda “vitrini” diyebileceğimiz oyuncu ve kamera arkası ekibi. Bir dizide usta oyuncu Anthony Hopkins’i görecek olmak, öncelikle yapımın ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor. Bir diğer usta oyuncu Ed Harris, “The Wrestler, Across the Universe, Thirteen” gibi yapımlardan tanıdığımız Evan Rachel Wood, “Superman Returns, X-Men (2000)” filmlerinden tanıdığımız James Marsden,  gibi oyuncular Hopkins’e eşlik ediyorlar.

Kamera arkasına geçtiğimizde de bir bakıma “ne yapsalar izlenir” isimler var. Dizinin yaratıcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy Nolan. Özellikle Jonathan Nolan’ın “Interstellar, The Dark Knight&Rises, The Prestige, Memento” gibi filmlerin senaristi olarak bir “marka” olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nolan’ın 2 bölümünü yönettiği Westworld’ün diğer yönetmenleri arasında Jonny Campbell, Richard J.Lewis, Michelle MacLaren, Neil Marshall, Vincenzo Natali, Fred Toye ve Stephen Williams isimlerini görüyoruz.

Nolan ve Joy’un yanı sıra yürütücü yapımcı olarak Star Wars, Star Trek, Lost serileri başta olmak üzere birçok yapımda J.J.Abrams ve Bryan Burk‘ün yer aldığının altını çizelim.

Jurassic Park’ın Yaratıcısından, Uyarlamanın Uyarlaması

 

westworld_2

Westworld, karşımıza ilk kez çıkacak olan bir hikaye değil. Başta Jurassic Park olmak üzere birçok önemli eserin yaratıcısı, yazar Michael Crichton‘ın eserinden daha önce 1973 yılında da sinemaya uyarlanmıştı. HBO’ nun hazırladığı yeni uyarlama da, bu filmi izlek olarak alıyor.

Yönetmeni de Crichton olan bu ilk uyarlamada Yul Brynner, Richard Benjamin ve James Brolin gibi isimler yer almıştı.

Beğeni toplayan ilk filmin ardından başka bir ekip tarafından “Futureworld” adlı bir devam filmi çekilmişse de ilki kadar beğenilmez. Richard T.Heffron’ın yönettiği 1976 tarihli bu filmde Peter Fonda ve Blythe Danner rol almıştı.

1980 yılında ise yine Michael Crichton’dan çıkan fikrin sonucu olarak TV’de “Beyond Westworld” isimli bir proje hazırlandı. Fakat o kadar kötüydü ki sadece 5 bölüm sürdükten sonra CBS tarafından iptal edildi.

[btnsx id=”941″]

İlk Filmdeki Şapka Ne Kadara Satıldı?

 

s%cc%a7apka

1973 uyarlamasında, dizide ismi “The Man in Black” olarak değişen ve Ed Harring’in canlandıracağı Gunslinger karakterine hayat vepisoded_221b Yul Bryenner’ın taktığı şapka sonradan satışa çıkarıldı. Üzerinde Yul Bryenner’ın el yazısının yer aldığı şapka, toplamda 33,000 Dolar’a satıldı.

Bütün Hikâye Disneyland’den İlham Almış

 

disneygallery

Yazar Michael Crichton’ın açıklamasına göre bütün Westworld hikayesi, yazarın çocuklarını California’daki Disneyland’e götürmesiyle başlamış. Karayip Korsanları turu sırasında gözlemledikleri ve hissettikleri, yazarın Westworld gibi bir hikaye yaratmasına ilham vermiş.

[btnsx id=”945″]

Westworld Türkiye’de Hangi Kanalda Yayınlanacak?

 

maxresdefault

HBO yapımı Westworld’ü Türkiye’de Amerika yayınından 2 saat sonra Digiturk Digimax Sci-Fi kanalında izleyebileceğiz.
Dizinin ilk bölümü 3 Ekim Pazartesi akşamı 22:00’da ve yeni bölümler her hafta aynı günde, aynı kanalda, aynı saatte yayınlanacak. Hafta içi tekrar gösterimleri de sıkça verilecek. İlk  haftaki gösterimler şöyle:
screen-shot-2016-10-02-at-9-51-03-pm

 [btnsx id=”1193″]

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Wolfgang Schorlau’dan Yine Sarsıcı Bir “Derin Devlet” Romanı

Sonraki Hikaye

Sherlock 4.Sezonla Final mi Yapacak?

En Son Yazılar