“True Detective”in 2. Sezonu Neden Tutmadı?

/
3 dakikalık okuma

Matthew McConaugheye ve Woody Harrelson’lı kadrosuyla 2014 başında TV’lerde gösterilmeye başlandığında büyük fırtına koparmıştı “True Detective.” Kadro sağlam, öykü kasvetli ama sürükleyici, çekimler şiirseldi. Peki ikinci sezonda neden aynı başarı yakalanamadı? Serinin yapımcısı HBO, ilk sezonun gazıyla işi aceleye getirdiklerini itiraf ediyor…

The-DVD-cover-for-True-Detective“True Detective”in pek çok hayranı, ilk sezondan sonra haklı olarak yüksek beklenti içindeydi. 2. sezonda belki Matthew McConaugheye ve Woody Harrelson gibi iki dev yoktu, öykü değişmişti ama en az ilk sezondaki kadar sağlam bir kadro kurulmuştu. Collin Farrell ve Rachael McAdams’ın başını çektiği ekip elinden geleni yaptı ama olmadı. Başarı gelmedi. Hayranlar, hayal kırıklıklarını gizlemedi.

Acele işe…

Dizinin yapımcısı HBO’nun yöneticisi Michael Lombardo, hayranlara hak veriyor. Ona göre, “True Detective”in 2. sezonunun şirketin en iyi işlerinden biri olmamasının sebebi acele etmeleri: “En büyük başarısızlığımız, -‘True Detective 2’ bu kategoriye girer mi bilmem- yazarın huzur bulma, demlenme zamanına, dolayısıyla doğal gidişata müdahale edip yayın tarihi belirlemek oldu. İlk sezon, dizinin yaratıcısı ve yazarı Nic Pizzolatto’nun uzun süredir düşündüğü, yaşattığı ve planladığı bir işti. O, yüreğiyle ve ruhuyla yazan biri. Çok büyük bir başarı elde etmiştik. Ben de patronluk tasladım. Hemen ikinci sezonu yapalım istedim. Ona çok az zaman tanıdık.”

Bu başarısızlıktan ders çıkardıklarını, bir daha asla işleri aceleye getirmeyeceklerini vurguluyor Lombardo bu itirafının ardından.

Kopuk kopuk giden, sürükleyicilikten uzak (ilk sezona göre tabii) bir ikinci sezon izledik dizide. Bunda senaryonun aceleye getirilmesinin yanı sıra her bölümde farklı yönetmenlerle çalışılmasının da etkisi vardı muhakkak.

İki sezona dair…

İlk sezonuyla fenomen olan “True Detective”de Louisiana eyaletinde 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak üzere iz süren iki cinayet masası dedektifinin öyküsü anlatılıyordu. Matthew McConaugheye ve Woody Harrelson’ın harikalar yarattığını söyleyebiliriz.

İkinci sezondaysa olaylar Kaliforniya’da geçiyordu. Hayali bir yerdi aslında burası. Eyaletin yozlaşmış yöneticisi Ben Caspere, devlet otoyol çıkmazını sonsuza dek değiştirebilecek, çığır açan bir ulaşım anlaşmasının ortasında vahşice öldürülüyordu. Farklı şehirlerden ve farklı hükümet şubelerinden üç polis, katili bulmak için görevlendiriliyordu bunun üzerine. Bir süre sonra soruşturmalarının sandıklarından daha derin ve karanlık olduğunu keşfediyorlardı. Collin Farrell, Rachael McAdams’ın ve Taylor Kitsch polisleri, Vince Vaughn ise kötü adamı canlardırmıştı ikinci sezonda…

Önceki Hikaye

Film İçinde Film: “Olağan Şüpheliler”in Öyküsü

Sonraki Hikaye

Ölümsüz Kahraman: Sherlock Holmes

En Son Yazılar