PROFESYONEL KATİLLER VE ÇARESİZ POLİSLER: SOĞUK KAN

13 dakikalık okuma

Bu yazı, 221B Dergi’nin 32. sayısında yayımlanmıştır.

Slovakyalı yazar Robert Brydza’nın dünyada da, Türkiye’de de oldukça ses getiren serisi Erika Foster romanlarına yakın zamanda bir yenisi daha eklendi. Mart 2021’de Türkiye’deki okurla buluşan Soğuk Kan bu serinin beşinci kitabı. 

Erika Foster, İngiltere’de dedektiflik yapan bir Slovak. Annesiyle yaşadığı çeşitli sorunlar nedeniyle 18 yaşında Slovakya’dan kaçarcasına uzaklaşıyor. Hayat onu İngiltere Emniyeti’nin bir parçası yapıyor. Uzun yıllar narkotikte görev yaptıktan sonra cinayet büroda müfettişliğe yükseliyor. Aslında komiserliğe terfi zamanı da gelmiş durumda fakat o, masa başında evrak işleriyle uğraşan bir polis olmak istemediği için bunu bırakmak istemiyor. 

Foster oldukça dikkatli bir polis, bunun yanında belaya bulaşmaktan da hiç çekinmiyor. Bu durum kendisini, istemese de bazen görevinden uzaklaştırabiliyor. Yardımcısı Moss, bir lezbiyen. Moss ve Foster erkeklerin egemen olduğu bir teşkilatta kadınların gücünü gösteriyor adeta. El birliğiyle birçok vakanın üstesinden geliyorlar. Ayrıca Erika Foster birçok polisiye eserde olduğu gibi tek başına bütün gizemleri gözen bir dedektif değil. Moss dışında da ekibinden oldukça yardım alan birisi. 

Soğuk Kan’da yaşananlar da onlardan biri fakat bu kitapta Bryndza, Erika Foster kadar katillerin de öyküsünü anlatıyor. Bu roman klasik bir “katil kim” romanı değil. Aslında ABD gerilim filmlerinde olan kovalamaca Soğuk Kan’ın en önemli özelliği. Bu özellik, kitabı elinizden bırakmanıza da engel oluyor. Kitap aynı zamanda katillerin psikolojisini ve dönüşümünü de oldukça çarpıcı bir şekilde veriyor. İlk cinayetlerinde oldukça çekingen olan insanların en sonunda bir profesyonele dönüşmelerini bütün çıplaklığıyla ele alıyor. Katiller her seferinde polisten öndedir. Erika ve ekibi tam onlara yaklaştıklarında silahlar en yakınlarına çevrilmiş durumdadır. 

Gelelim öykümüze…

Başmüfettiş Erika Foster ve yardımcısı Moss, Thames Nehri yakınlarında bulunan bir valizde ceset olduğunu öğrenir. Erika ve Moss valizi açınca bir erkek cesedi bulurlar. Cesedin kafası vücuttan ayrıdır ve valize sığması için de bacakları kesilmiştir. 

Adli tıp ekibi valizde maktulün kişisel eşyalarının olduğunu görür. Erika ve Moss sırılsıklam halde karakola gelirler. Erika, Komiser Melanie Hudson’ın odasına çıkar. Erika, ekibine yeni insanlar ister. Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra Hudson bu teklifi kabul eder. 

Erika’nın ekibine katılan McGorry bir hafta önce aynı yerde benzer bir vaka yaşandığını aktarır ve onun dosyasını verir. Bu kez öldürülen bir kadındır. Mc Gorry kadının da ciddi şekilde dövüldüğünü, valizin içinde bulunduğunu ve kafasının gövdesinden ayrıldığını görür. 

Erika ertesi gün erkenden erkek maktulün otopsisinin tamamlandığına dair aldığı mesajla uyanır. Ayrıca kadının cesedi de buradaki morga taşınmıştır. Erkek maktulün midesinde kokainle dolu elli adet prezervatif bulunur. 

Oradan ayrılan Erika doğruca Adli Bilimler’in yolunu tutar. Adli Bilimler Uzmanı Nils’le yüz yüze görüşmesi gerektiğini düşünür çünkü. Ondan öncelikle maktullerin kimliğinin bulunması  ve kokainlerin bulunduğu prezervatiflerde parmak izi bulması için çaba harcamasını ister. 

Oradayken Nils, Erika’yı arar ve maktullerin DNA’larından kimliklerinin saptanamadığını söyler. Eski erkek arkadaşı Peterson midesinde daha önce uyuşturucu bulunan Zada Romero’yla tanışmasını sağlar. Zada’yla Erika hem uyuşturucu ticareti konusunda hem de bunu yaptıranlar konusunda bilgi alır. Erika, Zada’yı uyuşturucu ticaretinde bulunanların resmini çizdirme konusunda ikna eder. Zada’nın yanından kalktığında telefonu çalar. Arayan Nils’tir. Maktullerin kimliğini bulduğunu ve mail attığını söyler Nils. 

Erika kimlik bilgilerinin çıktısını alıp doğruca Komiser Hudson’ın yanına çıkar. Ekibinin genişletilmesini ister fakat Hudson, olayın narkotiğe devredilmesini önerir. Erika’nın ısrarının ardından Hudson ikna olur ve ekibi genişletir. 

Erika yanına Moss’u da alarak kurbanların yakınlarını ziyaret etmeye başlar. Görüşmenin ardından yapılan toplantıda katilin tek kişi olmadığı görüşü öne çıkar. 

DOSTLARI TUZAK KURAR

Adli Bilimler Uzmanı Nils uyuşturucu bağımlısıdır. Bu durum onun Erika’ya tuzak kurmasına neden olur. Erkek maktul Thomas Hoffman’ın midesinden çıkan kokainleri adli bilimlere götüren Erika yolda saldırıya uğrar. Erika kendisine saldıran iki kişiyi de etkisiz hale getirir. İkisini de kelepçeler ve tutuklu olduklarını söyler.

Erika gözünü hastanede açar. Birçok yarası vardır ve birkaç hafta dinlenmesi gerekmektedir. Moss taburcu edilirken Erika’nın yanına gelir. Ona ifadesinin alınacağını söyler. Ayrıca üç uyuşturucu çetesi üyesinin tutuklandığını aktarır. Nils’in uyuşturucuyla ilgili bilgi veren kişi olduğunu ve bir bağımlı olduğunu öğrendiğindeyse hayal kırıklığına uğrar. Ayrıca dava onlardan alınmıştır. 

Erika yıllar sonra Slovakya’ya gider. Kız kardeşi, onun kocası ve çocuklarla beraber anne babasının mezarını ziyaret eder. Bu durum onu geçmişe götürür. 15 gün sonra İngiltere’ye döner. Moss, Erika’ya bir kişinin öldürüldüğünü ve parçalanarak valize koyulduğunu anlatır. Birlikte olay yerine giderler. 

Olay yerine geldiklerinde maktulün isminin Daniel De Souza olduğunu öğrenirler. Daniel’ın yanına mektup bırakan katiller daha önce 4 kişiyi öldürdüklerini yazarlar. Erika yanına Moss’u alarak Komiser Hudson’ın yanına gider. Hudson olayı tekrar Erika’ya verir. Moss bir dosya bulur ve cesette diğer cinayetlerle ilgili benzer şeyler görür. Katillerin işlediği cinayetlerden birinin bu olabileceğini düşünürler. Erika, Komiser Hudson ve Binbaşı Marsh’a olaylarla ilgili bilgi verir. Adli bilimler uzmanından telefon gelir ve olay yerlerinden alınan örneklerin birbirleriyle uyuştuğu ortaya çıkar. 

İki şüpheliden birinin annesi ofise gelir ve ikisinin de kimlikleri hakkında bilgi verir. Üstelik şüphelilerden birinin torbacı olduğunu ve kızını da bu işlere bulaştırdığını söyler. 

Ertesi gün yanına silahlı ekipleri de alan Erika ve ekibi şüphelilerin evine operasyon düzenler. Düzenlenen operasyon sırasında kameralarla ev incelenirken mutfakta bomba düzeneği bulunur. Bunun üzerine bütün bina boşaltılır. 

Bomba imha ekipleri evin içinden çıktıktan sonra olay yeri ekipleri ve Erika ile Moss eve girerler. Evde çeşitli kitapların aynı yayınevinden çıkmış birçok baskısından bulurlar. Ayrıca iki şüpheliden birinin günlüğü bulunur. Evin mutfağına girdiklerinde büyük bir şok yaşarlar. Buzdolabı adeta kana boyanmıştır.  

Erika arkadaşı Isaac Strong’u akşam yemeğine davet eder. Onunla yaptığı beyin fırtınası sonucunda Isaac bir yere saklanmak istese bu, annesinin ya da babasının evi olacağını söyler. Erika buna baktıklarını fakat tekrar bakacaklarını söyler. 

Pazartesi ofise geldiğinde tekrar bakarlar fakat ortada hiçbir şey yoktur. Erkek şüphelinin annesi yıllar önce ölmüştür. Bu sırada Erika şüphelinin işsizlik maaşına yaptığı başvurudaki fotoğrafla ilk maktul Thomas Hoffman’ın eski Mariette Hoffman’ın benzerliğini fark eder. Yaptıkları araştırma neticesinde Mariette Hofman’ın öldüğünü ve onun yerine geçen kişinin kimlik değiştirdiğini fark eder. 

Erika ofisinden inerken Marsh’la karşılaşır ve ona Mariette’ın gözaltında olduğu bilgisini verir. Hiçbir şeyden habersiz eve varan Marsh, Marcie’yi elleri ayakları bağlı bir şekilde bulur. Marcie çocukların kaçırıldığını söyler. 

O sırada sorguda Mariette’ı sorgulayan Erika ve Moss onun Janice olduğunu bildiklerini söyler. Sorgu sırasında kapıyı açan McGorry Marsh’ın çocuklarının kaçırıldığı bilgisini verir. 

KATİLLERİN ÖYKÜSÜ

Polisler bunları yaparken katiller başka bir dünyanın içindedir. İki sevgili ilk önce bir tecavüzcüyü öldürürler. Kendilerini “öldürmek zorunda kaldık” diye ikna ederler. Daha sonra kendini öldürmek isteyen birini öldürürler. Ona iyilik yapmışlardır. Fakat sonra işler değişir. İki sevgiliden erkek olanı torbacılık yapar. Kendisine borcu olan iki kişiyi acımasızca öldürdüğünü düşünür. Fakat birisi hâlâ yaşıyordur. Onu da sevgilisi öldürür. Daha sonra bu cesetleri nehre atar. Ardından ikili hiçbir suçu olmayan Daniel’ı sadece parasını çalmak için öldürürler. Son olarak kimlikleri açığa çıkınca çocuk kaçırmaya kadar götürürler. 

Soğuk Kan, Robert Bryndza, Çev. Aslı Dağlı, Yabancı Yayınları, 2021

Mustafa Kömüş

1987 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu. BirGün gazetesinde eğitim editörlüğü ve BirGün Pazar editörlüğü yaptı. Halen eğitim editörlüğüne devam ediyor. BirGün gazetesinde, Bavul Dergi’de ve Edebiyat Atölyesi dergisinde polisiye yazarlarıyla birçok söyleşi yaptı. Öyküleri kimi dergilerde yayımlandı. Edebiyat Atölyesi dergisinde Türk polisiye yazarlarının karakterleri üzerine değerlendirme yazıları kaleme alıyor ve ‘polisiye sözlüğü’ köşesi hazırlıyor. 221 B’de çeviri polisiyeler üzerine eleştiri yazıları yazıyor.

Önceki Hikaye

Suç Draması 'İzler' İkinci Sezonuyla BBC First Ekranlarında

Sonraki Hikaye

Channel 4, Güney Afrika yapımı dedektif draması ‘The Cane Field Killings’i Satın Aldı

En Son Yazılar