polisiye film müzikleri

Seyirlik Polisiyelerden Derlenmiş Renkliden Karanlığa 20 Şarkı

//
11 dakikalık okuma

Bu kez dev bir hizmetle okurlarımızın karşısındayız. Sevgili polisiyeciler, bu listede sizler için derlenmiş en iyi polisiye film ve diziler var. Ancak bu kadarla sınırlı değil. Ayrıca en iyi polisiyelerden derlediğimiz en iyi şarkıları da huzurlarınıza sunuyoruz.

Hangi şarkılar mı var? Bu listede en eğlenceli ve en renkli olan şarkılardan karanlıklara ve diplere doğru bir yolculuk yapacağız sizinle. Sonra biraz rahatlatacak ve iç huzuru bulmuş şekilde dış dünyaya salacağız sizi. Funk âleminden blues, jazz ve metal müziğe oradan Anadolu topraklarına ve arabeske yuvarlanacak en sonunda da bir couny harikası ve klasik müzikle katarsisi yaşayacağız.

Öyleyse iyi yolculuklar.

Strawberry Letter 23 – The Brothers Johnson (Jackie Brown)

Listeye bir Tarantino harikası ile başlamasak ayıp olurdu. Eğer koyu bir karanlığa dalmak yerine hem karanlık hem de renkli polisiyeleri tutuyorsanız bir numaralı yönetmeniniz muhakkak Quentin Tarantino’dur. Birbirinden eğlenceli film müziklerini anlatmaya gerek yok. Sıradaki funky Tarantinoculara gelsin. Funk müziğin dedelerinden…

Chuck Berry – You Never Can Tell (Pulp Fiction)

Yine yeniden Quentin Tarantino filmiyle karşı karşıyayız. Ne yapalım? Pulp Fiction’ın o unutulmaz dansını ve Chuck Berry’i yok mu sayalım?

Tu Vuo Fa l’americano – Renato Carosone (Yetenekli Bay Ripley)

Sırada sinemanın ve edebiyatın en karanlık polisiyelerinden Yetenekli Bay Ripley var. Bir film insanı bir yandan delice gererken bir yandan da unutulmaz bir caz konseri sunabilir mi? Sunabilir.

Happiness – The Pointer Sisters (Donnie Brasco)

Donnie Brasco deyince akan sular durur. Amerikan mafyasının iç yüzünü, yanına Al Pacino ve Johnny Depp’i de alarak daha iyi anlatan bir film daha bulamazsınız. Yukarıdaki filmlerle benzer şekilde filmin müzikleri de bir o kadar eğlenceli. Bu filmden seçtiğimiz şarkı RNB, soul, pop, caz, country, gospel, rock vb. çeşitli tarzlarda müzik yapan 3 Grammy ödüllü The Pointer Sisters’dan geliyor.

Sunshine Of Your Love – Cream (Goodfellas)

Türkçe adı Sıkı Dostlar olan film, Martin Scorsese ve Robert De Niro’yu bünyesinde barındıran harika bir gangster filmi. Filmin diğer güzelliklerinin yanı sıra müzikleri de efsane. Derek and the Dominos’un Layla’sından Aretha Franklin’e birçok müzisyenin konuk olduğu filmin seçtiğimiz şarkısı Eric Clapton’lı ve Cream’li “Sunshine Of Your Love”!

Little Green Bag – George Baker (Rezervuar Köpekleri)

Tarantino ile tekrar karşılaşacağını sezen okurlarımız için “içinde hırsızlık olmayan bir gangster filmi” ve en sevilen şarkısı ile baş başa kalalım.

Baba O’riley – The Who (Life On Mars)

Life On Mars, listemizde yer verdiğimiz ilk dizi olma özelliğiyle birlikte oldukça ilgi çekici bir konuya sahip. Bir gün gözünüzü 1970’lerde açan bir dedektif polis olduğunuzu düşünün. Diziyi ayrıca müzik arşivi olarak da kullanabilirsiniz. Adını David Bowie şarkısından alan polisiye dizi diyoruz. Nefesinizi tutun ve dalın!

Roundabout – Yes (Fringe)

Tekrar bir diziyle devam edelim. Fringe’i duymayan çok az polisiyesever vardır.  Fringe, J.J. Abrams’ı, polisiyeyi ve sınır bilimi bir araya getirmiş bir bilimkurgu ve polisiye dizi. Roundabout da çılgın biliminsanımız Walter Bishop’un seçkisinden…

I’m Shipping Up To Boston – Droprick Murpyhs (The Departed)

Yine bir Martin Scorsese polisiye filmi ile karşı karşıyayız. Türkçe çevirisi ile Köstebek filmine aslında oldukça aşinayiz. Son dönemde oldukça popüler olan İçerde dizisi aslında filmin bir çeşit uyarlaması. Artık filmin güzelliğini siz düşünün. Üstelik filmin İrlandalı ruhu, tam Kuzeylilere göre. Eğlenceyi sıradaki şarkıyla sertleştiriyor, yükseltiyoruz!

Killing Strangers – Marilyn Manson (John Wick)

Sertliğin dozunu düşürmeden daha karanlık taraflara yol alalım ve Keanu Reves’in o soğukkanlı katil rolü John Wick ile baş başa kalalım. Filmin müzikleri de kendisi kadar vurucu ve güzel. David Lynch klasiklerinden sonra ilk kez bir polisiyede Marilyn Manson ile karşılaşıyoruz.

Far From Any Road – The Hadsome Family (True Detective)

Bu şarkıyı efsanevi diziyi izlemeden önce bulup dinlemiş okurlarımız olabilir. Ancak diziyi izlerseniz şarkının sisli ve yağmurlu atmosferini daha iyi soluyabilir ve gerçekliği sorgulayabilirsiniz. True Detective ve ünlü country grubu The Handsome Family işbirliğiyle…

In Dreams – Roy Orbison (Blue Velvet)

Sırada yine son derece karanlık bir David Lynch polisiyesi var: Blue Velvet. Film, Lynch’in henüz sürreal dünyalara dalmadan önceki son klasiklerinden biri. Başrolde Dale Cooper olarak tanıdığımız Kyle Machlachlan’ı görmek de mümkün. Film sizi yakalayıp saracak ve günlerce etkisinden çıkamayacağınız atmosferini önemli ölçüde müziklerine borçlu. Blue Velvet’i sayfalarca övebiliriz. Ancak anın büyüsünü bozmayalım ve Roy Orbison ile baş başa kalalım.

Blue Velvet – Bobby Winton (Blue Velvet)

Blue Velvet filmini sayfalarca övmek yerine filmden iki şarkıya yer vermenin daha doğru olacağını düşündük. Sıradaki şarkı da filme ismini veren Bobby Vinton’ın klasikleşmiş şarkısı “Blue Velvet”… (Sigara içip dans etmelik şarkı.)

Shape Of My Heart – Sting (Leon: The Professional)

Okurlarımız arasında Leon’u ve bu şarkıyı bilmeyen muhtemelen çok az kişi vardır. Ancak böyle bir listeye girişip de ona yer vermemek kendimizi suçlu hissettireceğinden Sting’in bu şarkısını nostalji yapmak isteyen okurlarımıza armağan ediyoruz.

I’m Deranged – David Bowie (Lost Highway)

Yine bir David Lynch polisiyesiyle karşı karşıyayız. Filmi izlemiş polisiyeciler bilir, bilincimizi kaybettik bu filmle. Bu yüzden yine orantısızca övgülere başlamadan kendimizi David Bowie’nin o renkli karanlığına bırakalım. (Bu arada filmin müzikleri tapılası.)

Tek Başına- Erkin Koray (İçerde)

Ne dersiniz, biraz da Türkçemizin karanlığına bırakalım kendimizi. Sıradaki şarkı da son dönemlerin fenomen dizisi İçerde’den ve Erkin Koray’dan geliyor. Bu arada vallahi şu evrende tek başımıza kalmışız.

Olsun- Pilli Bebek (Behzat Ç.)

Duyduk ki aramızda hâlâ Behzat Ç. izlemeyen polisiyeciler varmış. Bu duyum üzerine ağzımız düğümlendi. Biz konuşamadık, şarkılar konuştu: Olsun, demek de zor artık.

İmkansız Aşk – Cem Yıldız, Hüsnü Şenlendirici (Hırsız Polis)

Bu dizi, dedektif olmak isteyen bir kuşağın hayatın gerçekleriyle erken yüzleşmesini sağladı. Dibe vurduk resmen. Dibe vurmuş polisiyeseverleri daha da üzmek için bir zamanların popüler polifonik zil sesi olan bu şarkıyı da listeye alalım dedik.

Satisfied Mind- Johnny Cash (Kill Bill Vol.2)

Tamam, tamam. Uzun yolculuğumuzun sonuna gelirken biraz rahatlayın istedik ve arabeski burada noktalayarak 180 derece dönelim dedik. Tarantino’nun kült filmi Kill Bill’den rahatlamalık bir Johnny Cash şarkısı.

Air Suite No. 3 In D Major- Sebastian Bach (Seven)

Sizi iyice rahatlatmadan bırakmak istemedik. Bu yüzden David Fincher’ın unutulmaz filmi Seven’ı önermiş olmanın yanında kısa bir klasik müzik yolculuğu yapmış olalım. İyi seyirler ve iyi dinlemeler…

Çağla Üren

1994, Bakırköy doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında çeşitli kültür sanat sitelerinde yazarlık yaptıktan ve kitap çalışmalarında yer aldıktan sonra medya sektörüne girdi. 2019'dan bu yana dış haber editörü olarak çalışıyor.

sıradışı dedektifler
Önceki Hikaye

Geçmişten Günümüze Polisiyenin Sıradışı Dedektifleri

behzat ç
Sonraki Hikaye

Ekranda ve Beyazperdede Polisiyenin Güçlü Kadınları

En Son Yazılar