Richard Osman’a “yılın yazarı” ödülü kazandıran polisiye roman Türkçede.

/
4 dakikalık okuma

İngiltere’de satış rekorları kıran, pek çok dile çevrilen, Richard Osman‘a “yılın yazarı” ödülü kazandıran polisiye roman “Perşembe Günü Cinayet Kulübü” şimdi Bilgi Yayınevi etiketiyle Türkçede.

Dört sıra dışı arkadaş.

Şok edici bir cinayet.

Huzurlu bir emekli köyünde yaşayan yetmişli yaşlardaki dört arkadaşın haftada bir Perşembe günleri toplanıp yaptıkları bir etkinlik vardır: Zihin jimnastiğiyle daha önce çözülememiş cinayetleri çözmek. 

Peki bu dört sıra dışı arkadaş kendilerini hemen yanı başlarında işlenen vahşi bir cinayet vakasının ortasında bulunca ne yapacaklar? Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron seksenlerine merdiven dayamış olabilir ama hâlâ pek çok numaraları var. Bu aykırı ama harika çete çok geç olmadan katili yakalayabilecek mi?

Mizah dozu yüksek bir polisiye olan Perşembe Günü Cinayet Kulübü, Richard Osman’ın ilk romanı olmasına karşın yayımlandığı yıl İngiltere’de bir milyonun üzerinde satarak rekor kıran ilk kitap oldu, The Sunday Times’ın çoksatanlar listesinde 40 hafta boyunca 1 numarada kaldı, pek çok dile çevrildi. 
16 Eylül 2021’de çıkan serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da çıkar çıkmaz İngiltere’de çoksatanlar listesinin ilk sırasına yerleşti.

Övgüler:


“Tam bir her şeyden kaçış kitabı.” Guardian

“Yılın en eğlenceli kitaplarından… İyi yazılmış, kahkaha dolu ve oldukça keyifli.” Daily Express

“Nüktedan, sıcak ve karşı konulamaz zekice karakterlere sahip. Bu, yılın en nefis romanlarından biri.” Daily Mirror

“Zekice yazılmış, eğlenceli ve oldukça sevimli… Genç-yaşlı hiçbir edebiyatseveri hayal kırıklığına uğratmayacak.” Daily Telegraph

“Sürükleyici bir kitap, oldukça da duygusal.” Sunday Times

“Zarif ve esprili… Nefis bir kitap!” Daily Mail

“Cesetler biriktikçe ve Joyce, İbrahim, Ron ve Elizabeth’in yaşamları hakkında daha çok bilgi edindikçe ekibi desteklemekten –ve en yakın zamanda kendileriyle tanışmayı istemekten- kendinizi alamıyorsunuz!” The Times

“Komik ve orijinal.” Sun

“Büyüleyici bir macera.” Hello!

“Nefis bir kitap… Çok eğlenceli ve etkileyici.” Prima

“Christie tarzı polisiye, muhteşem bir yetenek.” Woman&Home

“Dâhice, etkileyici ve iğneleyici bir mizah!” Good Housekeeping

“Richard Osman’ın son derece başarılı ilk romanı, ender rastlanan bir kitap.
Komik bir gizem barındıran başarılı bir suç romanı.” 
Irish Times

“Keyifli, komik, bazen de içtenlikle dokunaklı… Bu, yazmayı gerçekten bilen birinin sunduğu birinci sınıf bir eğlence.” Sunday Express

Yazar Hakkında:

Richard Osman 28 Kasım 1970, İngiltere doğumlu. Daha önce yaptığı televizyon programlarıyla komedyen, yapımcı, televizyon sunucusu olarak eğlence dünyasında tanınan biriydi. Ziyaret ettiği lüks bir huzurevinden ilham alarak yazdığı Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nü gizlilik içinde on sekiz ayda tamamladı. Bu ilk kitabıyla yazarlık kariyerine adım attı ve kısa sürede çok satan yazarlardan biri oldu. 2021’de The British Book Awards tarafından yılın yazarı seçildi.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Polisiyemizin Usta İsimlerinden Celil Oker ’in Romanları Özel Baskılarıyla Okurlarla Buluştu

Sonraki Hikaye

Alex North İmzalı Fısıltı Adam Türkçede

En Son Yazılar