Polisiye Dergi 221B, 6.Sayısıyla Raflarda!

7 dakikalık okuma

Türkiye’de polisiyenin merkez üssü olduktan sonra ülke sınırlarını aşan 221B Dergi, 6.sayısıyla olay yerinde 1.yılını dolduruyor!

Kapak tasarımını Mazhar Bilgiç’in hazırladığı 221B Dergi, 6.sayısında “Kanıt Peşinde: Polisiye ve Bilim” dosyasıyla karşınızda!

221B Dergi Sayı 1 Kapak

Oliver Stone, Tess Gerritsen ve Daniel Radcliffe 221B’de!

 

221B Dergi’nin yurtdışı ajanı Heja Bozyel, Zürih Film Festivali’ne sızdı, iki çok özel röportajla karargâha döndü:

 

Köstebek filminde ABD’deki bir Nazi örgütüne sızan toy bir FBI ajanını canlandıran Daniel Jacob Radcliffe 221B’de. Bu çok özel röportajda Radcliffe’in Harry Potter’dan Köstebek’e oyunculuk geçmişini, tüm dünyadaki terör saldırılarına dair yorumlarını okuyacaksınız.
Bitmedi… Birçok önemli filmde imzası olan Oscar’lı yönetmen Oliver Stone, arşivlere geçecek bir röportajla aramızda. Usta yönetmenin Snowden filmi çerçevesinde dünyadaki politik gelişmelerden 15 Temmuz darbe girişimine kadar birçok konuya dair çarpıcı yorumları 221B’de.

 [btnsx id=”1193″]

white-wall
Dosya kapsamına gelelim:
Bu sayıda dosyayı, bir diğer sıkı röportajla açıyoruz. Polisiye ve bilim denilince akla ilk gelen isimlerden, Rizzoli&Isles’ın yaratıcısı Tess Gerritsen, yazarımız Fulya Turhan’ın konuğu oluyor.

Türkiye’nin en önemli adli tıp uzmanlarından Prof. Dr. Sevil Atasoy da adli bilimleri ünlü dedektifler üzerinden anlattığı arşivlik yazısıyla aramızda.
Karanlık ve ilgi çekici bir inceleme: Öne çıkan gotik dönem romanları ve dönemin adli tıp yöntemleri Bülent Somay’ın yazısında.
Suphi Varim, adli tıbba polisiye kurgu çerçevesinde yaklaştığı ve kafamızda kapılar açtığı “Polisiye Kurguda Oyun ve Güç” yazısıyla 6.sayıda.
Algan Sezgintüredi’den zevkle okuyacağınız, şaşırıp “Vay arkadaş!” diyeceğiniz tadına doyulmaz bir yazı, başlık kendini anlatıyor: “Sessiz Tanıklar ve Gerçek Sherlock Holmes’ler: Deliller ve Adli Bilimlerin Öncüleri”
Özlem Şen Abay, zaman çizgisini geriye çekerken sosyolojik bir eleştiriyle geliyor: “Raskolnikov’dan Günümüze: Gerçek Suçlu Kim?”
Her polisiye severin ilgisini çekecek, adli dilbilime dair nitelikli bir yazı Arş.Gör. Hazel Zeynep Kurada’dan geliyor.
Bilim demişken, polisiyenin matematikle ilişkisi esgeçilemezdi. Tefkros Mihalidis’in yazısı, Şevki Kıralp çevirisiyle 221B’de.
Sevin Okyay, polisiye ve bilim ilişkisi çerçevesinde, Nisan’da son sezonuyla dönecek olan Bones dizisini yazdı.
Polisiyenin psikanalizle ilişkisini ve önemli eserlerin psikanalitik altyapılarını Tülay Güneş Kılıç’ın yazısında bulabilirsiniz.
Polisiyenin, bilgi ve teknolojiyle ilişkisinin dizi ve sinema yapımlarındaki güçlü, gerçekçi yansımaları Esra Ertan’ın yazısında.
Usta kalem Erol Üyepazarcı, ders niteliğindeki yazısında “Polisiye Romanın Erken Döneminde Sherlock Holmes’ten Fakabasmaz Zihni’ye” polisiye kurgu ve bilim ilişkisini anlattı.

[btnsx id=”945″]
Dosya dışında neler var?
6.sayıda yepyeni bir çizgi öykü ve kahramanı çıkıyor karşımıza. Mahir Ünsal Eriş’in kalemi ve Ferit Güleç’in çizgileriyle hazırlanan “Edhem Bey”’in maceralarını çok seveceksiniz.
221B’nin en ilgi gören sayfalarından Tozlu Raflar’da Oğuz Eren, aynı zamanda sanatçı Mirkelam’ın babası da olan yazar Nâzım Mirkelam’ı ve 2004 tarihli bir röportajını 221B okuruyla buluşturuyor.
Londra Ekspresi’nde Elcin Poyrazlar, İngiltere’nin prestijli edebiyat ödüllerinden Hançer (Dagger) Ödülleri törenini yerinde izledi, tüm detaylarıyla aktardı.
Caglan Tekil’in “Dizi Hafiyesi” sayfasında bu sayının konusu, Max Allan’ın roman serisinden uyarlanan Quarry dizisi: “Umutsuz Bir Adamın Dramatik Hikâyesi”
Yigilante Kocagöz, Friedrich Dürrenmatt’ı ve edebiyatını, “Yemin” romanı üzerinden inceledi.
Fulya Turhan’ın gastro-polisiye sayfasında bu sayı, Patricia Cornwell’in adli tabip kahramanı Kay Scarpetta’nın neler yiyip içtiğini öğreneceğiz.
Yanki Enki, “Edebi Cinayetler” sayfasında, Cenk Çalışır’ın Mylos Kitap’tan çıkan yeni polisiye öykü kitabı “Her Temas Bir Öykü Bırakır”ı inceledi.
Ceyhan Usanmaz’ın “Kuzey Rüzgârı” sayfasında, GoT dizisindeki Tormund karakteriyle tanıdığımız Kristofer Hivju’nun da 6.sezonunda dahil olduğu İsveç polisiye dizisi Beck’i yakından tanıyacağız.
İlk sayıdan bu yana devam eden Bozkır, yepyeni bir macerayla 221B’de. Levent Cantek yazıyor, Murat Basol çiziyor.
Kati Hirşel’in Maceraları’yla onu çok özleyen okurlarıyla buluşan Esmahan Aykol, “Mülteci” isimli 4 bölümlük serinin 2.bölümüyle 221B’de.
Celil Oker imzalı, paketinden yeni çıkmış Remzi Ünal macerası “Bu Alçaklığı Unutmayacağız” 6.sayıda bizlerle.
“Okurdan Gelen” bölümünde Reha Avkıran imzalı “Komünist Gazete” öyküsünü okuyacağız.
4 Kasım’da İstanbul’da, 5 Kasım’da tüm Türkiye’deyiz!
Derginizle birlikte bayinizden hediye kanıt torbanızı istemeyi unutmayın. (Şaka, aman!)
Facebook, Twitter ve Instagram‘da “221episoded_221b” adıyla izimizi sürebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

xXx:Return of Xander Cage'den Yeni Karakter Posterleri Geldi

Sonraki Hikaye

Benedict Cumberbatch: "Bazen Hayranlarımdan Kaçmak Zorunda Kalıyorum"

En Son Yazılar