Hercümerç

Hercümerç: Ogan Güner’in Yeni Romanı Raflarda

/
5 dakikalık okuma

Ogan Güner’in Hercümerç adlı romanı, Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıktı

20. yüzyıl başında, İstanbul’un kozmopolit ve karmaşık atmosferinde geçen Hercümerç romanında dönemin siyasi atmosferi arka planda belli belirsiz akarken, gizemli bir komiserin ve etrafındaki ilginç karakterlerin başından geçenlere tanıklık ediyoruz. Çok dilli, çok kültürlü, çok milletli, çok devletli, çok katmanlı bir romanla karşı karşıyayız.

Kasım 1918. İşgal günleri. Dersaadet.

Düvel-i Muazzama, şehri ehlileştirme derdinde. Bürokratlar, simsarlar ve muteber savaş zenginleri felaketlerle gelen günlerin doğurabileceği fırsatlara bel bağlamış.

Parvus. Siyasi kâhin, bir devrim tüccarı. Savaşın ortasında terk ettiği şehre geri dönmüş, yeni bir macera, yeni bir ihtilal kıvılcımı arıyor.

Ve mazilerinden kopup gelmiş diğerleri: Bolşevikler, mondenler, anarşistler, muhacirler, münzevi akşamcılar, nihilistler, başıbozuklar, dekadanlar, İttihatçı eskileri…

Yaşadığı döneme sığamayan, isyankâr feminist, yüksek sosyete kimliğiyle kavgalı Asude ve Dersaadet’e rehin düşmüş Marişka.

Ve Hayri. Gölgelerde saklı çeteleri deşifre etmekle vazifeli bir komiser. Nişanlısı Asude ile şehrin ışıltılı suretine, Marişka ile yeraltına karışıyor. Her yere yabancı, her hale aşina. İki kadının ve birçok hayatın arasında aksayarak dolaşıyor.

Tarihle kurmaca, gerçekle hayal iç içe

Hercümerç, bir ilk romanı. Ogan Güner’in kaleme aldığı eserde tarihle kurmaca, gerçekle hayal iç içe geçiyor. 1918’in İstanbul’undan bir kesitle başlayan roman, kısa süreli gidiş gelişlerle yaklaşık 20 yıllık bir döneme yayılıyor. Arka fonda I. Cihan Savaşı, mütareke dönemi, İstanbul’un işgali, paşaların yurtdışına kaçışı gibi olaylar yaşanırken kitap boyunca şehrin ve dönemin eğlence hayatı, sokaklar, caddeler, caz kulüpleri, partiler, hatta afyon evleri gibi artık unutulmuş ama bir döneme damga vuran kültürel gelenekler ayrıntılı biçimde yer buluyor.

Hercumerc_Kapak_01Bir ilk romandan ötesi

Kitabın baş karakteri Hayri, Avusturyalı zengin bir tüccarın yardımcısı olarak Avrupa şehirlerini gezmiş, lisan öğrenmiş, kültür edinmiş, İstanbul 2. Şube’de görevli bir komiserdir. Eski düzenle yeni düzen arasında kalmış, her şey altüst olurken koltuğunu ve iktidarını sağlamlaştırmaktan başka amacı olmayan Polis Umum Müdürü Esad Paşa’nın kızı Asude ile nişanlıdır. İstanbul cemiyet ve bürokrasi hayatının önemli ailelerinden Vodinalıların kızı Asude, zekâsı, güzelliği ve teklifsiz tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Dönemin modernleşme modasına uymaya çalışan ama muhafazakâr düşüncelerinden sıyrılamayan bir genç kadındır o. Aynı zamanda içinde bulunduğu zümrenin fertleriyle de kavga halindedir.

Zamanın en şaibeli şahsiyetlerinden, devrim tüccarı Parvus, onu yaratan şehre dönmüştür. Kaosu enerjiye dönüştürecek birilerini aramaktadır. Hayri bir gün, kendisine çok güvenen müdürü Ziya Bey ile konuşup gizli bir görev süsü vererek kurumdan ayrılır ve başka bir dünyadan içeri adım atar. Artık Parvus için çalışmaktadır. İstihbarat almak için sıkça uğradığı Hristo’nun meyhanesinden tanıdığı kendi halinde tiplerle bir gizli cemiyet kurmaya karar verir ve İstanbul’un altını üstüne getirmeye hazırlanır.

Çok dilli, çok kültürlü, çok milletli, çok devletli, çok katmanlı bir romanla karşı karşıyayız. Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan Hercümerç, bir ilk romandan ötesini vaat ediyor…

Hercümerç/Ogan Güner
Bilim ve Gelecek Kitaplığı/29 TL

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Her Temas Bir Öykü Bırakır
Önceki Hikaye

Ölümcül Köprüler

Arne Dahl
Sonraki Hikaye

Arne Dahl ve İsveç'in A Takımı

En Son Yazılar