Kadın Yazarların Kaleminden Okumanız Gereken 5 Polisiye

//
3 dakikalık okuma

Agatha Christie’den Patricia Cornwell’e, P. D. James’ten Gillian Flynn’e polisiye türü, kadın yazarlara çok şey borçlu. Kadın yazarlar, polisiyenin tarihi boyunca ve özellikle son 50 sene içerisinde muhteşem romanlar kaleme aldılar.

Kadın yazarların kaleminden çıkan ve mutlaka okumanız gereken 5 polisiyeyi okurlarımız için derledik. Yeter mi derseniz, elbette yetmez. O nedenle kadın yazarların polisiyelerini her hafta okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın…

Zamanın Kızı, Josephine Tey

İskoç yazar Elizabeth MacKintosh’un Josephine Tey mahlasıyla kaleme aldığı bu sürükleyici roman, 1951’de yayımlandı. Kırık ayağı nedeniyle yataktan kalkamayan dedektif Alan Grant, 500 sene önce meydana gelen bir cinayeti araştırır. Vaka, İngiltere Kralı 3. Richard etrafında şekillenir.

Keskin Şeyler, Gillian Flynn

Kayıp Kız‘ın yazarı Gillian Flynn’in ilk romanı Keskin Şeyler, gazeteci Camille’in yürüttüğü bir soruşturma üzerine odaklanır. Camille, bir dizi cinayeti haberleştirmek için doğduğu kasabaya geri döner, iki genç kız kaçırılmış ve cinayete kurban gitmiştir. Roman, 2018’de Amy Adams’ın başrolde olduğu sekiz bölümlük bir mini diziye uyarlandı.

Jane Harper, Kurak

Avustralya, yüzyılın en büyük kuraklığını yaşamaktadır. Küçük bir kasabada aynı aileden üç kişi ölü bulunmuştur. Ailenin babasının, karısını ve oğlunu öldürdükten sonra intihar ettiğine inanılır. Federal polis ajanı Aaron Falk, vakayı çözmek için daha derinlere inmelidir. Roman, sinemaya da uyarlandı. Eric Bana’nın başrolde olduğu filmin bu sene içerisinde izleyicilerle buluşması bekleniyor.

Bataklığın Kayıp Tanrıları, Elly Griffiths

İngiliz yazar Domenica de Rosa’nın Elly Griffiths mahlasıyla kaleme aldığı romanlar, adli arkeolog Ruth Galloway’yi konu alır. Tuz bataklıklarının yanında bulunan prehistorik taş yapıtların yakınlarında, bir çocuğa ait kemik kalıntıları bulunur. Dedektif Müfettiş Nelson, Ruth Galloway’den yardım ister.

Güzel Haber Ne Zaman Gelir?, Kate Atkinson

Kate Atkinson’ın özel dedektif Jackson Brodie’yi konu alan üçüncü romanı 2008’de yayımlandı. Altı yaşındaki Joanna, annesinin ve kardeşlerinin vahşice öldürülmesine şahit olur ve canını zor kurtarır. Bundan 30 yıl sonrasında ise katil serbest kalır ve olaylar gelişir.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Baytan Uğur Yem'in Kaleminden Öldüren Roman Çıktı!

Sonraki Hikaye

2020 Arthur Ellis Ödülleri Kazananları Açıklandı

En Son Yazılar