Haftanın Yeni Polisiyeleri

/
5 dakikalık okuma

2023’ün Temmuz ayı, polisiye açısından renkli geçiyor. Ay boyunca yeni kitaplar yayımlanmaya devam ediyor. 221B editörleri, bu hafta, yeni yayımlanan üç romana dikkat çekiyor:

KAYIP ŞAHISLAR BÜROSU

Ercan Akbay, Dark İstanbul

221B’ye gerçek suçları incelediği yazıları ve öyküleriyle katkı sunan, yazarımız Ercan Akbay’ın yeni kitabı Kayıp Şahıslar Bürosu yayımlandı.

Beşiktaş’taki bir parkta, annesinin refakatinde oynarken esrarengiz şekilde kaybolan beş yaşındaki üstün yetenekli çocuk Simten’in bulunması için polis dedektifleri zor bir soruşturma yürütmektedir. Öte yandan Kuştepe’deki mahallesinde özel dedektiflik mesleği icra etmekte olan medyum Doruk sentetik morfin yardımıyla transa geçip müşterilerinin sorunlarını çözüme kavuşturmakta ve onların kaderlerini değiştirmektedir. Doruk’un vakaların uykusuna yatarak gittiği ve gerçeküstü bir yer görünümündeki sanayi şirketi Cennet A.Ş.’nin merkez üssündeki kariyeri saygın bir seviyeye ulaşmıştır. Doruk’un yeni aldığı dedektiflik vakasının onu derin bir bataklığa sürüklemesiyle birlikte giderek daha çetrefilli hale gelir.

kayp şahıslar bürosu

Ölümcül hastalığa mahkûm genç medyum Doruk’un parkta oyun oynarken kaybolan bir çocuğun polis soruşturmasına karışmasının hikâyesi olan Kayıp Şahıslar Bürosu, aynı zamanda yıllar içinde özerk bir bölge içinde kendi köksüz halkını oluşturmuş devasa bir şirketin yönetim yapısını sorgular. Polis küçük Simten’in izini sürerken, Doruk’un yolu kadın dergisi köşe yazarı Meltem’le kesişir ve onunla birlikte konuk öğrencisi olduğu Cennet yerleşkesinin yer altı lâbirentlerinde metaforlarla dolu bir yolculuğa çıkarlar.

AFİLİ HAFİYE

Murat Menteş, Alfa Yayınları

Kusursuz cinayet işle, sonsuz aşkı bul!

Alp Laçin O, Kayıp Şahıslar Bürosu’nda komiser. Gizli görevdeyken, cazibeli bir kadına rastlar. Küçük bir maymun, kadının fotoğrafını çeker. Eski ‘hacker’ Merih Kızıl’a göre, kadın dünyadaki 1 milyar 800 milyon kameranın hiçbirine yakalanmamıştır: “Komiserim, bu kadın dünyada var değil!” Namevcut Hatun’dan Alp’e aşk mektupları, hediyeler gelir. Derbeder dedektif, acayip belalardan kurtulup meçhul sevgiliyi bulabilecek midir?

Evden kaçan şair Okan Yunus Okyanus, roman makinesi mucidi Yahya Hayhay, duvarlardan geçen dilber Yegane Yadigar, zihin okuyan aynasız Kâmi Koma, bedduacı Asuman, sıkı polis Perçin Çeper gibi ilginç karakterlerle dolu akıcı, sürprizli, komik ve derin bir macera.

afilli hafiye

ÇOCUK

BİR BAŞKOMİSER ARAS EMRE POLİSİYESİ

Cengiz Bahadır, Oğlak Yayınları

Yerli polisiyemizde yeni bir seri başladı. Başkomiser Aras Emre Polisiyesi serisinin ilk kitabı Çocuk yayımlandı.

Faili meçhullere pek de alışık olmayan Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği bu defa çok zorlanacak. Başkomiser Aras Emre ve yardımcıları geçmişinden güç alarak gelen şeytani bir zekâyla karşı karşıya. Kendi aracında torbayla boğularak öldürülen bir adam. Ne Olay Yeri İnceleme, ne Adli Tıp ne de Kriminoloji’den herhangi bir ipucu… Kim ya da kimler, nasıl bir planla Kadıköy’ün ortasında bir adamı hiçbir iz bırakmadan boğabilir?

Bu dahiyane bir plan mıydı, yoksa sadece çok mu şanslıydılar? Takip eden benzer cinayetlerle kısa zamanda olayın şansla ilgisinin olmadığını anlayacaklardı. “İnsanlar inanması en kolay olana inanır” Başkomiser Aras hariç…

çocuk bir başkomiser aras emre polisiyesiEditör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Röportaj: Alper Kaya

Sonraki Hikaye

Röportaj: Donna Leon

En Son Yazılar