Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

/
10 dakikalık okuma

Gözden kaçıran ve henüz izlemeyenler okurlarımız için gerçek suç belgesellerinden komediyle harmanlanan suç hikâyelerine, eski, yeni, mutlaka izlemeniz gereken 10 polisiyeyi yazdık. 

The Wonderland Murders

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan suç belgeseli The Wonderland Murders‘ın altı bölümlük ilk sezonu 2018’de ekranlara geldi. Pasifik kuzeybatısının inişli çıkışlı dağları ve derin ormanları arasında dünyanın en ölümcül arazilerinden biri için bir üreme alanı bulunur. Bir seri katilin oyun alanı olarak bilinen, ihtişamı ve yaz güzelliği nedeniyle bir zamanlar “Harikalar Diyarı” olarak adlandırılan bu toprak, gri gökyüzü getiren dokuz kasvetli yağmura ve içimizdeki iblisleri öldürmeye iten düşen bir sise dönüşüyor. Bunlar harikalar diyarında cinayetler. The Wonderland Murders‘ı BluTV’de izleyebilirsiniz. 

Roslund & Hellström: Box 21

İsveçli yazar ikilisi, Anders Roslund ve Börge Hellström’un elinden çıkan mini dizi Box 21, altı bölümlük tek sezonuyla 2020’de izleyicilerle buluştu. Lidia adında Romanyalı genç bir kadın, daha iyi bir hayat vaadiyle erkek arkadaşı tarafından İsveç’e getirilir. Ancak söz verildiği gibi Stockholm’de bir restoranda işe başlamaktansa kendini fuhuşa zorlanırken bulur. Lidia bunu kabul etmez ve bu hayattan kurtulmanın yollarını arar. İsveç’in başkentinin başka bir yerindeyse polis memuru Ewert, intikam ve Jochum Lang isimli bir suçlunun peşindedir. İki hikâye iç içe geçmeye başlayınca suçlu ve kurban kavramları arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya başlar. Box 21‘i BluTV’de izleyebilirsiniz. 

Bancroft

İngiliz dizisi Bancroft, ilk sezonuyla 2017’de izleyicilerle buluştu. Kate Brooke tarafından yaratılan ve yazılan dizinin merkezinde Dedektif Elizabeth Bancroft yer alıyor. Cesur, korkusuz ve zeki bir dedektif olan Bancroft hayatını polisliğe adamıştır. Bu sayede iş arkadaşları tarafından saygı gören, güvenilen birisidir ve yakın zamanda terfi almasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Bancroft’un meslektaşı Dedektif Katherine Stevens’a eski bir dava verilir. 1990’da cinayete kurban giden Laura Fraser’ın vakasıdır bu. Bu soğuk vakanın Elizabeth Bancroft’un karanlık geçmişiyle bağlantılı olduğu ortaya çıkar.

Fearless

Senarist Patrick Harbinson tarafından yaratılan İngiliz mini dizisi Fearless, altı bölümlük tek sezonuyla 2017’de ekranlara geldi. Geçtiğimiz nisan ayında hayatını kaybeden başarılı oyuncu Helen McCrory başrolde karşımıza çıkıyor. Ümitsiz ve kaybetmeye mahkûm davaların savunmasını yapmasıyla tanınan bir avukat olan Emma bu kez cinayetten 14 yıl suçlu bulunan Kevin Russell’ın masumiyetini ortaya çıkarmak için iş başı yapar. Olayda adli bir hata yapıldığına inanan Emma, gerçekte ne olduğunu ortaya koymak ve müvekkilinin serbest kalmasını sağlamak için sınırları zorlamaya hazırdır.

Dead Man’s Switch

Sheona McDonald tarafından yazılan ve yönetilen gerçek suç belgeseli Dead Man’s Switch, 2021’de izleyicilerle buluştu. Kripto para biriminin çalkantılı ve bazen de tehlikeli dünyası… Genç yaşında Kanada’nın en büyük kripto para borsasının CEO’su olan Gerald Cotten’ın, milyon dolarlara mal olan şüpheli ölümü… Gerçeği ortaya çıkarmak yola çıkanları takip eden bu sürükleyici suç serüvenini kaçırmayın. Dead Man’s Switch‘i GAİN’de izleyebilirsiniz. 

Dexter: New Blood

Tüm zamanların en akılda kalıcı kurgusal karakterlerinden biri, Dexter Morgan izleyicilerle yeniden buluşuyor. 2006-2013 yılları arasında Showtime kanalında yayınlanan Dexter, Dexter Morgan isimli bir seri katilin maceralarını anlatıyordu. Çocukluğundan beri öldürmeye meraklı olan ve bundan vazgeçemeyen Dexter, yalnızca kötü insanları öldüren bir seri katil olarak karşımıza çıkıyordu. Michael C. Hall tarafından canlandırılan karakterin maceraları sekiz sezon sürdü. Emmy ödüllü Dexter dizisinin devamı niteliğinde olan Dexter: New Blood‘da Dexter’ın kasırgada kayıplara karışmasının ardından 10 yıl geçmiştir. Sahte kimliğiyle yeni hayatına alışmaya çalışan Dexter’ın peşini eski hayatındaki izler bırakmaz. Dexter: New Blood‘ı beIN Connect’te izleyebilirsiniz. 

Darkness – Those Who Kill

Danimarka yapımı suç dizisi, Kopenhag dışındaki bir istasyona yanaşan trenle açılıyor. Trenden inen iki genç kadından biri, Julia Vindig, bir üst geçidin altından geçer ve gözden kaybolur. Altı ay sonra hâlâ bulunamayan genç kadının soruşturmasını Dedektif Jan Michelsen (Kenneth M. Christensen) yürütür. Dedektif Jan Michelsen başarılı ve kararlı bir polistir. Özel hayatında sorunları vardır, karısıyla yeni boşanmıştır. Evlerini satmaları gerekir, o nedenle Michelsen kiraladığı ufak bir odada yaşar. Julia’nın vakası dedektif için saplantı haline gelir çünkü Julia’nın ailesine kızlarını bulacağına dair söz vermiştir. Ne var ki uzun zamandır yeni bir ipucu yakalayamayan ekipler soruşturmada ilerleyemez. Jan, 10 seneden eski kayıp vakalarını incelemeye koyulur ve 2008’de meydana gelen bir vakayla Julia’nın kayboluşu arasında bağlantılar keşfettiğine inanır. Diziyi TV+’ta izleyebilirsiniz. 

C.B. Strike

Ünlü yazar J.K. Rowling’in takma isimle yazdığı polisiye roman serisinden uyarlanan dizi ilk sezonuyla 2017’de ekranlara geldi. Romanların ana karakteri, özel dedektif Cormoran Strike’ı Tom Burke canlandırıyor. Strike, eski bir savaş gazisi ve her ne kadar görüşmeseler de eski bir rock yıldızının oğludur. Londra’da ufak bir ofisi olan Strike’ın maddi durumu kadar özel hayatı da yerle bir durumdadır ancak çok geçmeden karşısına çıkan bir vaka ile tüm bunlar değişecektir. Strike’a maceralarında ofiste geçici sekreter olarak işe başlayan, Holliday Grainger’ın canlandırdığı Robin Ellacott eşlik eder.

Guilt

İskoç suç dizisi Guilt, sekiz bölümlük tek sezonuyla 2017’de ekranlara geldi. Neil Forsyth tarafından yaratılan ve yazılan dizi Edinburgh’daki karanlık bir sokakta bir yayayı ezen Max ve Jake adındaki iki kardeş kendini heyecan verici, şaşırtıcı ve komediyle harmanlanmış bir kâbusun içinde buluyor. İzleyenleri derinden etkileyen bu çarpıcı hikâye, İskoç tarzı absürt komedi ve gerilim unsurları taşıyor. Tek bir yanlış hareketle çıkmaza giren karakterler kurtulmaya çalıştıkça işleri kötüleştiriyor. Guilt‘i BBC First kanalında izleyebilirsiniz. 

Cruel Summer

Başrollerinde Olivia Holt, Chiara Aurelia gibi oyuncuları izlediğimiz psikolojik gerilim dizisi Cruel Summer, 10 bölümlük ilk sezonuyla 2021’de izleyicilerle buluşan dizilerden. Jessica Biel ve Michelle Purple’ın başyapımcılığını üstlendiği dizi, 90’larda kaybolan güzel ve popüler bir genç kız ile onunla bağlantısı olmayan, tatlı ve utangaç biriyken önce popülerleşen, ardından ise Amerika’nın en nefret edilen insanı haline gelen bir kızı merkezine alıyor. Her bölüm, farklı bakış açılarıyla aktarılıyor. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden beğeni toplayan dizinin geçtiğimiz haziran ayında ikinci sezon onayını da aldığını belirtelim. Cruel Summer‘ı Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz. 

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Yeni Tess Gerritsen Romanı Dinle Beni

Sonraki Hikaye

Nita Prose’un Eğlenceli Suç ve Gerilim Romanı Hizmetçi Raflarda

En Son Yazılar