gülce başer

Gülce Başer’den Yeni Polisiye: Yanığı Bulmak

/
2 dakikalık okuma

Gülce Başer’in ilk polisiye romanı Bir Ceset Bir Söz, 2015’te yayımlanmış, kitap, Dünya Kitap Yılın En İyi Polisiye Romanı Ödülü’nü almıştı. Başer’in ilk romanın izinden giden yeni polisiyesi Yanığı Bulmak, Mylos Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı…

Şiirleri ve akademik çalışmalarıyla tanınan Gülce Başer’in ilk polisiye romanı Bir Ceset Bir Söz‘ün izinden giden yeni polisiyesi Yanığı Bulmak, tüm Türkiye’de raflarda.

Başer, daha da zor bir kurgunun altından kalkmayı başarırken Bir Ceset Bir Söz‘deki karakterleri yeni bir macerada buluşturuyor.

Sade ve yalnız hayatının tadını çıkaran Nihal’in yolu, tuhaf tesadüfler sonucu yine Hakan’la kesişir. Nihal, bir anda ortadan kaybolan ünlü futbolcu Yanık’ın peşine düşer ve…

Yanığı Bulmak‘la ilgili polisiyenin duayen ismi Erol Üyepazarcı şunları söylüyor:

“Gülce Başer’in ilk romanındaki kahramanlarının başrolde olduğu yeni yapıtı, polisiye roman seven veya ‘kaçış zevkini’ doyasıya tatmak isteyen okura hararetle önerilecek bir roman. Son yıllarda artık bir zamanların baştacı olan, sonra da ‘postmodern roman’ gibi biz ihtiyarların bir türlü zevk alamadığı akımlarla unutulup giden ‘toplumsal roman’ın işlevini polisiye romanın üstlendiği gerçeğini, Başer’in yeni romanı Yanığı Bulmak da kanıtlıyor. Yazarımız hiç ukalalık yapmadan, nutuk atmadan değer yargılarının erozyona uğramasını, gerek Nihal’in kişiliğiyle gerek başarıyla çizdiği bitip tükenmiş ama yine de bir şeyler yapmak için çalışan polis ve gizli servis elemanlarının davranışlarıyla çarpıcı bir şekilde vurguluyor.”

Yanığı Bulmak, Mylos Kitap etiketiyle raflarda…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

lee child
Önceki Hikaye

Lee Child, Jack Reacher'ı Devrediyor!

221b 24. sayı
Sonraki Hikaye

221B Dergi, 4. Yaşını Martin Beck Dosyalı 24. Sayısıyla Kutluyor

En Son Yazılar