“Gomorrah”ın Yolculuğu Sona Ererken

4 dakikalık okuma

Variety’nin haberine göre; HBO Max, Napoliten gangster destanı “Gomorrah”ın beşinci ve son sezonunu 27 Ocak’ta yayınladığında, İtalya’nın en çok ihraç edilen TV şovu için yedi yıllık dolambaçlı bir yolculuğun da sonu oldu.

Türkiye’de de BluTV ekranlarından yayınlanan dizi için, Sky Studios’un Almanya ve İtalya’dan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Nils Hartmann, “İtalyan televizyonunda ‘Gomorra’nın öncesi ve sonrası var” diyor.

İtalya’da megahit statüsüne ulaşmanın yanı sıra, gösteri, Harvey Weinstein ve The Weinstein Co.’nun 2018 iflası nedeniyle engellerle karşılaştığı ABD dahil 190 ülkeye gitti.

Gösteriyi satan Almanya’daki Beta’nın satış şefi Oliver Bachert, “Durum büyük bir karmaşaydı” diyor. Hak sorunlarının yanı sıra, ahlaki ikilemlerin ve iflas meselelerinin “Gomorrah”ın ABD yolculuğunu etkili bir şekilde engellediğini ve ilk ikisi Sundance TV’de yayınlandıktan sonra, Sezon 3 ve 4’ün eyalette yayınlanmasını geciktirdiğini belirtiyor.

Sonunda bu, WarnerMedia’nın yayın hizmeti HBO Max’in 2020’de “Gomorrah”ın ilk dört sezonunu ve 4. ve 5. Sezon arasında bir köprü görevi gören uzun metrajlı filmi “The Immortal”ı yayınladığı bir anlaşmaya yol açtı. HBO Max, yeni ortaya çıkan hizmeti için küresel bir izleyici kitlesi oluşturmaya niyetliydi ve HBO Max’in orijinal içerik başkanı Sarah Aubrey, gösterinin “süper hayranı” olduğunu belirtti.

HBO Max’te oluşu, franchise’ı ABD izleyicileri ve medyası için tamamen farklı bir görünürlük düzeyine yükseltti. “Gomorrah”, 2021’de The New York Times tarafından seçilen en iyi 10 uluslararası dizi arasında yer alıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük küresel TV hitlerinden biri. HBO Max’in uluslararası orijinal yapımlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jeniffer Kim, dizinin güç ve çaresizlik hakkındaki hikayesinin dil ve kültürel engelleri aştığını söylüyor: “Bu şov, Amerikalı izleyicilerin gerçekten ilk kez prestijli bir İtalyan anti-kahraman dramasına maruz kaldıkları andır.”

“Gomorrah” yapımcısı Riccardo Tozzi, Roma shingle Cattleya’nın başkanı, gösterinin başarısının “ölçütünün” ABD’de yarattığı sıçrama olduğunu söylüyor “HBO Max ile işler olumlu bir hal aldı” diyor.

Dizi, Roberto Saviano’nun en çok satan Napoliten mafya kitabına dayanıyor ve başlangıçtan itibaren belirtilen amaç, neredeyse tamamen tasvir ettiği gerçek yerlerde çekim yaparak izleyicileri gerçek Napoliten suç yeraltı dünyasının göbeğine getirmekti.

“Gomorrah”ın özgünlüğü, başlangıçta yıldız olmayan oyuncu kadrosuna da uzandı, dizinin başarısının da etkiyisiyle Genny’yi oynayan Salvatore Esposito ve rakibi Ciro’yu oynayan Marco D’Amore, A+ aktörler haline geldi.

D’Amore, başlangıçta bazı “Gomorrah” bölümlerinde, ardından tamamen kendisinin yönettiği “The Immortal”da yönetmen oldu. İtalya’da, geçen yılın sonlarında 5. Sezonun lansmanı duygusal bir etkinlikle yapıldı; son sezon, rekorlar kırarak ve ortalama 1,5 milyon izleyici çekerek yüksek reytingler aldı.

Bunların hepsi şu soruyu akla getiriyor: Gerçekten bitmesi mi gerekiyordu? Tozzi’nin dediği gibi: “Fikir, biz hala hayattayken ölmek ve dizinin anlatı enerjisini zirvede tutmaktı.”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Hawaii Five-O Yeni Sezonuyla FOXCRIME Ekranlarında

Sonraki Hikaye

Yeni "Texas Chainsaw Massacre" Filminden Fragman Yayınlandı

En Son Yazılar