gökhan tosun önerileri

Gökhan Tosun Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

8 dakikalık okuma

Okurlarımız için başladığımız yazı dizisine devam ediyoruz, önemli yazarlarımızın kitap, film ve dizi önerilerini sizlerle paylaşacağız. Bugünün önerisi, Gökhan Tosun’dan geliyor.

İstanbul Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alan Gökhan Tosun, henüz üniversite yıllarında televizyon sektörüne adım attı. Televizyon programlarında editör ve metin yazarı olarak başladığı kariyeri kısa süre içerisinde dizi ve film senaryolarına dek uzandı. Senaristliğin yanı sıra senaryo doktorluğu görevleri de üstlendi. Birçok dijital projede ve dergide yazarlık yaptı. İlk kitabı Sherlock Holmes – İstanbul’dan Gelmeyen Mektup, 2018 yılında Mylos Kitap’tan yayımlandı. Yeni kitabı için çalışmalarına devam ederken reklam ajansında metin yazarı olarak kariyerini sürdürüyor.

Bu zor günleri atlatana dek herkesin evde kalmasının önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Evde kalın, evden keyif alın. Evdeki zamanınızı keyifli geçirmeniz için sizlere dizi, kitap, film önermekten ötürü mutluyum. Bu güzel seri için 221B Dergi’ye teşekkür ederim.

Kitaplar

Vertigo: Ölüler Arasında – Boileau & Narcejac

Okuduğum için kendimi şanslı hissettiğim, tekniğini ve matematiğini kıskandığım, her anlamda tatmin edici bir roman. Benim için tam anlamıyla bir başyapıt.

Arıcının Çırağı – Laurie R. King

Bu önerim özellikle Sherlock Holmes hayranları için geliyor. Henüz keşfetmediyseniz Laurie R. King’in “Arıcının Çırağı” ile başlayan serisi size yeni bir Sherlock Holmes dünyasının kapılarını aralıyor.

Birimiz Yalan Söylüyor – Karen M. McManus

Kendinizi çok sıkmadan, heyecanı dozunda bir polisiye roman okumak istiyorsanız tam sizlik. Okuması keyifli, gizemleri ve gizem çözmede okura bıraktığı alanlar tatmin edici bir kitap. Beni en çok etkileyen yanı ise anlatım tarzı ve kurgusu.

Trendeki Kız – Paula Hawkins

Popüler olduğu için önyargıyla yaklaştığım bir kitaptı. Ancak okuru çok çabuk içine çeken bir sürükleyiciliği var. Karakter seçimleri ve anlatılış şekilleri özellikle ilgi çekici. Psikolojik yönü ağır basan polisiye sevenler için tavsiye ederim.

Büyük Filozofların Tuhaf Fikirleri – Gary Hayden

10 yıldır başucu kitabım olan bir eser. Felsefeye az çok ilgi duyan herkesi fazlasıyla mutlu edecek bir tarza ve anlatıma sahip. Her an güzel zaman geçirmemi sağlıyor. Kitabın içinde öğrenecek, üstüne düşünecek, kendimizi geliştirecek birçok bilgi eğlenceli bir dille yer alıyor.

Untitled design (2)

Diziler

Brooklyn Nine-Nine

Uzun süredir izlemem yönünde birçok kişiden telkinler alıyordum. Evde kaldığım dönemde başlama fırsatım oldu. İlk bölümle birlikte kendimi dizinin bir hayranı olarak adlandırdım diyebilirim. Polisiye ve komediyi aynı potada eritmeyi başarmış, kafa dağıtmak için izlenilebilecek, eğlenceli bir dizi.

Criminal

Netflix’in en başarılı projelerinden biri olduğunu düşünüyorum. İngiltere, Almanya, Fransa ve İspanya olmak üzere 4 ayrı ülkede aynı projeyi hayata geçirmişler. Cast seçimleri çok başarılı. Yalnızca bir sorgu odasında geçen hikayeler, polisiye anlamında sizi kesinlikle tatmin edecek.

3%

Brezilya yapımı, değeri pek bilinmeyen bir distopya dizisi. İşlediği konu, hikayesi ve senaryosu başarılı. Prodüksiyon olarak fazla tatmin etmese de yarattığı dünya açısından doyum sağlıyor. Huzur, ferah, mutluluk içinde yaşamak için %3’ün içinde yer almaya çalışan insanların hikayeleri ve muhteşem jenerik müziği ilginizi çekecektir.

Lucifer

Kısırlaşan polisiye diziler dünyasının farklı yapımlarından biri. Psikolojinin, komedinin ve teist düşüncenin de önemli kapladığı fantastik bir polisiye diyebilirim. Bölüm hikayeleri bazen yetersiz olsa da genel hikayesi heyecanı her zaman üst seviyede tutuyor. Konusuna gelince… ““Başlangıçta… Melek Lucifer tanrı tarafından lanetlenip sonsuza dek cehennemin bekçiliğini yapmaya mahkum edildi. Ta ki tatile çıkmaya karar verene kadar.”

The Haunting of Hill House

Gerilim türünde bir dizinin başarılı olamayacağını savunuyordum ancak beni fazlasıyla yanıltmıştır. Shirley Jackson’ın 1959 yılında yayımladığı bir kitaptan uyarlanmış. Kitaba dair bilgi sahibi olmasam da Netflix platformunda yer alan bu diziyi fazlasıyla başarılı buldum. Korku, gerilim, gizem sevenler için tavsiye edebilirim.

Untitled design

Filmler

Ben bu bölümde, film önermek yerine film serileri önermek istiyorum. Sık sık yaptığım “seriyi tek seferde izleme seansı”nın evde geçirdiğiniz zamana keyif katacağına inanıyorum. Önerdiğim serilerin çoğunu izlemiş olabilirsiniz ama bu art arda izleme deneyimi hem farklı bir haz verecek hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

John Wick

Keanu Reeves’in muhteşem oyunculuğu, harika bir sanat ekibi ve adeta şov yapan yönetmen/görüntü yönetmeni iş birliğiyle aksiyon dolu 3 filmi mutlaka izlemelisiniz.

Men In Black

Aksiyon, komedi ve bilim-kurgunun harmanlandığı Siyah Giyen Adamlar serisi, her daim izlemekten keyif aldığım filmlerden oluşuyor. Yakın zamanda çıkan Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit filmini bu seriye eklemezseniz, çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Karayip Korsanları

2003 yılında hayatımıza giren Karayip Korsanları, her filmiyle bambaşka bir hikayeye sürüklüyor. Johnny Depp’in can verdiği Kaptan Jack Sparrow’un maceraları beni her zaman mutlu etmiştir. Her yıl bir kez daha izlemek en sevdiğim eylemler arasında.

Geleceğe Dönüş

Serilerden bahsederken mutlaka yer alması gereken bir film de Geleceğe Dönüş tabii ki. Her izlediğimde aynı keyfi ve heyecanı yaşıyorum. 3 filmi art arda izlemek de evde kaldığımız günlerde yapılacak en eğlenceli aktivitelerden biri bana kalırsa.

Ocean’s …

11, 12, 13… Zekice tasarlanmış senaryolar, üst düzey oyuncu seçimleri, eksik olmayan aksiyon ve her şeyi unutturan bir serüven. Kendinizi her şeyden soyutlayıp, keyifli vakit geçirmeniz için seriyi tek seferde izlemenizi öneririm.

BONUS

The Platform

İzlediğim son filmi de listeye eklemeden geçmek istemedim. Bir İspanyol yapımı olan The Platform’u mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Benim “izlediğim en iyi filmler” listemde yerini aldı bile.

#EvdeKalınEvdenKeyifAlın

Untitled design (1)

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

ekin açıkgöz önerileri
Önceki Hikaye

Ekin Açıkgöz Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

mesut demirbilek önerileri
Sonraki Hikaye

Mesut Demirbilek Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

En Son Yazılar