LİSTE │ Mutlaka izlemeniz gereken 10 gerçek suç belgeseli

10 dakikalık okuma

Okurlarımız için mutlaka izlemeniz gereken 10 gerçek suç belgeselini yazdık. Keyifli okumalar!

Carmel: Who Killed Maria Marta? (2020)

Alejandro Hartmann’ın yönetmenliğini üstlendiği Arjantin yapımı bu gerçek suç belgeseli María Marta García Belsunce vakasını ve cinayeti takip eden tartışmalı soruşturma sürecini konu alıyor. Belgeselin yazarları arasında orijinal vaka soruşturmasını yürüten Sofía Mora da yer alıyor. Arjantinli sosyolog María Marta 27 Ekim 2002’de evinin banyosunda ölü bulundu. Başta kaza olarak nitelendirilen vaka adli tıp raporundan sonra cinayet kategorisine alındı çünkü María Marta’nın başına aldığı beş kurşun darbesiyle öldüğü ortaya çıktı. Dört bölümlük mini dizinin her bölümü soruşturmanın farklı bir koluna odaklanıyor ve kurbanın ailesi, arkadaşları ve vakayı araştıran gazetecilerle yapılan röportajlardan kesitler sunuyor. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1200x627-Q80_84253cba66e9de2c63cfd4ea4d466a40-976x510.jpeg

The Genetic Detective (2020)

Altı bölümlük ilk sezonuyla 2020’de izleyicilerle buluşan The Genetic Detective, soy izleme uzmanı ve araştırmacı genetikçi CeCe Moore’u takip ediyor. Amerikalı CeCe Moore ünlü bir genetik uzmanı aslında. Bazı dizilerde danışmanlık görevi yürüten ve TV programlarında boy gösteren bir bilim insanı. Moore, DNA ve soy bilimini kullanarak bir yıl içinde elliden fazla soğuk vakayı çözebilmek için emniyet yetkililerine yardım etmiş. Olay yerinden elde edilen DNA örnekleriyle birlikte suçlunun soy ağacının izini sürüyor ve ulaştığı verileri suçluları adalete teslim etmek için kullanıyor. Büyük beğeni kazanan The Genetic Detective’in her bölümünde de bu gerçek vakalardan bazılarına yer veriliyor. 

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer (2021)

Dört bölümlük bir mini seri olarak izleyicilerle buluşan bu gerçek suç belgeseli Amerikalı seri katil ve seri tecavüzcü Richard Ramirez’i konu alıyor. Night Stalker lakaplı Ramirez 1984 – 1985 yılları arasında Los Angeles ve San Francisco bölgesine adeta bir kâbus gibi çöktü. Yakalanmasının ardından 43 farklı suçtan 19 defa ölüm cezasına çarptırıldı. Ölüm cezasını beklerden kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Richard Ramirez’in yakalanma sürecine odaklanan dört bölümlük dizi soruşturma ekibinde yer alan polislerle, sağ kalan kurbanlarla, kurbanların aileleriyle ve gazetecilerle yapılan röportajlara da yer veriyor. Night Stalker son zamanların en çarpıcı suç belgesellerinden biri olarak adlandırılıyor. 

Nevenka: Breaking the Silence (2021)

İspanya’da bir politikacıya karşı kazanılan ilk cinsel taciz davasının davacısı Nevenka Fernández ve davalı belediye başkanı Ismael Álvarez… Belgesel, Álvarez’in hüküm giymesine varan dava sürecini ele alıyor ve vakayı tamamen Nevenka Fernández’in gözünden anlatıyor. Üç bölümlük belgeselde, uğradığı cinsel tacizi #MeToo hareketinden 20 yıl önce dile getirmekten korkmayan ve çekinmeyen bir kadının hikayesi ele alınıyor. Tacizin kurbanın üzerindeki etkilerini gözler önüne sermeyi amaçlayan belgesel 20 yıllık bu davanın günümüzde ne anlama geldiğine dair de seyircileri düşünmeye davet ediyor. 

Trial 4 (2020)

Rémy Burkel tarafından yönetilen mini belgesel serisi Kasım 2020’de izleyicilerle buluştu. Dizi, 1993’te Boston’da görev bir polis memurunu, John J. Mulligan’ı öldürmekle suçlanan 19 yaşındaki siyah Sean K. Ellis’in hikayesini anlatıyor. Ellis 22 yıl ve dört duruşma boyunca özgürlüğü için savaşırken adalet sisteminin içindeki sistematik ırkçılığı ve yolsuzluğu da gözler önüne sermeye çalışıyor. Dizi bu çarpıcı hikâyeyi ele alış şekli ve yönetmenliğiyle eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu yorumlar aldı. 

For Heaven’s Sake (2021)

Tim Johnson’ın yönetmenliğini üstlendiği, komedi, dram ve suç ögelerini belgesel formatıyla harmanlayan dizi sekiz bölümlük ilk sezonuyla geçtiğimiz günlerde izleyicilerle buluştu. For Heaven’s Sake, 1934’te Kanada’nın Ontario eyaletinde aniden ortadan kaybolan Harold Heaven’ın hikayesini konu alıyor. Yerel polis 1934 kışında Harold’un ortadan kaybolmasının ardından ormanlık alanı ve gölü taradı ancak Harold hiç bulunamadı. Vaka muhtemel bir intihar vakası olarak adlandırıldı ve kapatıldı. 85 sene sonra, Harold’un ikinci kuşak yeğeni Mike, gerçek suç vakalarıyla ilgilenen arkadaşı Jackson’la birlikte bu gizemi aydınlatmak için çalışmaya başladı. Belgesel bu çarpıcı süreci konu ediyor. 

The Trials of Gabriel Fernandez (2020)

Özellikle de belgesel yapımlarıyla tanıdığımız yapımcı Brian Knappenberger tarafından yaratılan Amerikan yapımı belgesel serisi Şubat 2020’de izleyicilerle buluştu. Altı bölümlük dizi, Kaliforniya’nın Palmdale şehrinde yaşayan, istismara uğrayan, işkence gören ve cinayete kurban giden sekiz yaşındaki Gabriel Fernandez vakasını konu alıyor.  Los Angeles Times gazetecileri, vaka avukatları Jon Hatami ve Scott Andrew Yang, Los Angeles Bölge Savcısı Jackie Lacey gibi isimlerle yapılan röportajları barındıran dizi eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not aldı. İki yıllık yapım süreci boyunca dizi setinde bir terapistin görevlendirildiğini de belirtelim. 

The Last Narc (2020)

The Last Narc, ABD’nin Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nde görev yapan ajan Enrique “Kiki” Camarena’nın 1985’te cinayete kurban gitmesini ele alıyor. Kiki’nin Meksikalı uyuşturucu baronları tarafından öldürüldüğünü iddia eden görgü tanıkları ve ajan meslektaşlarıyla yapılan görüşmeleri de izleyicilerle paylaşıyor. Belgeselin yönetmeni Tiller Russell, 14 sene boyunca Camarena’nin cinayetini araştırmış. Belgeselin çekimleri ve kurgusu da iki yıl sürmüş. Bu süre zarfında hayatından endişe eden Russell nerede yaşadığını hiç kimseye söylememiş. Belgeselin eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük beğeni toplandığını belirtelim. 

The Pharmacist (2020)

Şubat 2020’de izleyicilerle buluşan bu gerçek suç belgeseli Louisiana’nın Poydras kasabasında yaşayan eczacı Dan Schneider’ı konu alıyor. Schneider’ın oğlu Danny 1999’da ty3New Orleans’ta uyuşturucu satın aldığı sırada cinayete kurban gider. Polisin özellikle de uyuşturucu ticareti sırasında yaşanan kayıplara karşı kayıtsızlığını gören Schneider meseleyi kendi eline almaya karar verir. Kendi çabalarıyla vakayı araştıran, görgü tanıkları bulan Schneider nihayetinde oğlunun katilini de bulmayı başarır. Bir babanın adalet arayışını gözler önüne seren bu çarpıcı dizi izleyicilerden ve eleştirmenlerden tam not aldı. 

World’s Most Wanted (2020 – )

Jérôme Fritel ve Thomas Zribi’nin yapımcılığını üstlendiği 5 bölümlük bu belgesel her bölümünde dünyanın en çok aranan suçlularına yer veriyor. İlk bölümde Meksikalı uyuşturucu baronu, Sinaloa kartelinin lideri Ismael “El Mayo” Zambada’nın hikayesini izliyoruz. İkinci bölümde Rwanda soykırımının finansörlerinden biri olmakla suçlanan Félicien Kabuga ele alınıyor. Üçüncü bölümde Batı’nın en çok aranan terörizm şüphelilerinden Samantha Lewthwaite’e yer veriliyor. Dördüncü bölümde Rus mafya babası Semion Mogilevich’in etrafında şekilleniyor. Son bölümde de Sicilyalı mafya babası Matteo Messina Denaro’nun hikayesi işleniyor. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden beğeni toplayan belgeselin ikinci sezonu da merakla bekleniyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Channel 4, "Before We Die"ı 2. Sezon İçin Yeniledi

Sonraki Hikaye

Suç Draması 'İzler' İkinci Sezonuyla BBC First Ekranlarında

En Son Yazılar