Gain’de izleyebileceğiniz birbirinden ilginç gerçek suç belgeselleri

8 dakikalık okuma

Yerli içerik platformu Gain’in gerçek suç meraklıları için harika bir kısa belgesel koleksiyonu sunduğunu biliyor muydunuz?

Motorola’yı kaynak kodu vermeye ikan eden hackerdan bir donut uğruna tutuklanan adama, New York Şehir Balesi’ne taciz davası açan balerinden Google Haritalar’ı kullanarak ceset bulan Jerry Nyman’a, Gain’de izleyebileceğiniz birbirinden ilginç gerçek suç hikayelerini sizin için derledik.

Eller yukarı! Bu bir polis soygunudur.

80’li yıllarda polis Uyuşturucuyla Savaş adı altında insanların parasına ve mal varlığına hiçbir suçla yargılanmadan el koyabiliyordu. Bu belgesel, polislerin haksız geçim kaynağına ışık tutuyor.

Cinayet Dedektifi Olarak Grafik Tasarımcılar

İnternet dedektifleri, bu konuda eğitim almamalarına rağmen çözülememiş cinayet vakalarına yardım ediyorlar. Carl Koppelman grafik tasarım yeteneğini kullanarak ölülerin yüzlerini ölmeden önceki haline getiriyor. Sadece onun sayesinde tam sekiz vaka çözülmüş.  

Sahte prens olarak 2 milyon dolarlık mücevher çaldı

En yetenekli kredi kartı dolandırıcılarından Saqib Mumtaz, kendini zamanının en zengin prensi Brunei olarak tanıttı. 2 milyon dolarlık mücevher çaldı. İşlerin nasıl sarpa sardığını bu belgeselde kendi ağzından dinliyoruz.  

Cesur Balerin

New York Şehir Balesi balerinlerinden 19 yaşındaki balerin Alexandra Waterbury’nin, eski balet erkek arkadaşı tarafından çekilen özel fotoğrafları kurum içinde yayılır. Diğer erkek dansçılar tarafından rahatsız edilmeye başlar. Bu onun için, işyerinde cinsel sömürünün ötesinde, tutkuyla bağlı olduğu sanatına da hakaret anlamına gelir. Kurumla davalık olan cesur balerin, yaptığı değişim çağrısıyla kadın mücadelesi için de ilham verici bir örnek oluşturuyor.  

500 kimlikli adam

Teksas’ta kaçırılan bir çocuk, Fransa’da kayıp biri, Madrid bombalamaların kurbanı olan birinin oğlu… Bu belgesel, sürekli kimlik değiştiren ve hayatını başka başka ülkelerde geçiren Frédéric Bourdin’in şok edici hikayesini gözler önüne seriyor.  

Suçsuz Tutuklu Amanda Knox

10 seneyi aşkın bir süre boyunca cinayetten tutuklu bulunan Amanda Knox’un suçsuzluğu mahkeme kararıyla ispatlanmıştı. Mahkeme sürecinde medya onun hakkında sistematik bir karalama çalışması yürüttü. Knox’un bu süreçte yaşadıklarını bu şaşırtıcı belgeselde izleyebilirsiniz.  

Google Maps’ten ceset bulmak

Jerry Nyman, işi gereği otobüs güzergahlarını kontrol etmek için düzenli olarak Google Haritalar’ı kullanır. Jerry, 2019’da rutin bir arama yaparken, Florida’daki bir yerleşim bölgesinde, insan yapımı göllerden birinde bir araba görür ve olaylar gelişir.

Dolandırıcıları trolleyen dolandırıcı

YouTuber Kitboga, dolandırıcılarla uzun uzun konuşup onları trolleyen profesyonel bir dolandırıcıdır. COVID-19 salgını sırasında türeyen online sahte aşıları nasıl tek tek ifşa etmeyi başardığını izleyebilirsiniz.   

Bir donut uğruna tutuklanan adam

Hayatı boyunca içki ve sigara bile içmemiş bir adam, bir gece polis tarafından durdurulur. Aracında yapılan aramada kristal metamfetamin bulunduğu iddiasıyla hapse atılır. Ama o gerçekten kristal metamfetamin midir, yoksa Krispy Kreme mi?  

Aile içi taciz mağduru Brett Rossi

Pornografik film oyuncusu Brett Rossi ünlü oyuncu Charlie Sheen ile evliliğinde aile içi şiddete ve tacize maruz kaldığını iddia etmişti. Rossi, söz konusu olayların nasıl örtbas edilmeye çalışıldığını ve mücadelesini bu çarpıcı belgeselde anlatıyor.  

Emekli Robin Hood

İlk hırsızlığını 8 yaşında bir kilo altın çalarak yaptı. Hayatı boyunca mücevherler, sanat eserleri ve tonlarca altın çalmaya devam etti. Şimdi emekli olan centilmen hırsız Vincenzo Pipino aşırı zenginden çalmanın günah olmadığına inanıyor.  

Yasadışı araba buluşması

En tehlikeli şehir olarak bilinen Detroit’te, şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen bir grup gencin düzenlediği illegal araba buluşmaları. Polis gördüğü anda kaçan, ya çekilirsin ya ezilirsin diyerek çılgınca spin atan bu insanların sayısı oldukça fazla.

Kredi kartı dolandırıcıları

Uyuşturucu ve hatta böbrek bile satılan Dark Web’te 10 yıldır kredi kartı dolandırıcılığı yapan birinden işin inceliklerini duymaya hazır mısınız? Ailesini bu parayla geçindiriyor ve dolandırdığı paranın bir kısmını iyi bir amaç için kenara ayırıyor.  

2,8 milyon $ çalan ergen

Trende bulduğu kredi kartıyla hayatı değişti. Küçücük yaşında dev dolandırıcılıklara karıştı. Elliot Castro’nun aşırı lüks ve bir o kadar enteresan hikayesi bu belgeselde

Bir hacker Motorola’yı kaynak kodu vermeye nasıl ikna etti?

Tarihin en büyük hack’leme hikayelerinden biri. Colaroda’da bir kaçak olan Kevin Mitnick, cep telefonu sinyallerinden konumunun bulunmaması için Motorola’yı hack’lemeye karar verir. Akıllı bir planla Motorola’yı, MicroTAC Ultra Lite kaynak kodunu vermesi için kandırır. Peki bunu nasıl yaptı? 

Cinsel saldırı mağduru, sunucu Tamara Holder

Fox News sunucusu Tamara Holder, şirketindeki erkek bir yönetici tarafından cinsel saldırıya uğramıştı. Bunu bildirmesi üzerine sözleşmesi yenilenmedi ve sunucu işsiz bırakıldı. Tamara Holder, başka kadınların aynı şekilde mağdur olmasını engellemek için kariyerinde çizdiği rotayı anlatıyor.  

Sahte tablo uzmanı Max

40 yıl boyunca dünyanın en pahalı tablolarını taklit ederek servet kazanan Max bu kısa belgeselde meslek sırlarını paylaşıyor.  

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Kurt Wallander serisinin dördüncü kitabı Gülümseyen Adam raflarda.

Sonraki Hikaye

Yeni Alper Kamu Romanı Kıyamet Park Raflarda

En Son Yazılar