Edgar Allan Poe Hakkında 10 Satır Arası Bilgi

3 dakikalık okuma

Bugün, polisiye kurguda dedektif motifinin yaratıcısı kabul edilen ABD’li kült yazar Edgar Allan Poe’nun doğum günü. 221B’nin 9. sayısında kapağımıza taşıdığımız üstadı, hakkında çok bilinmeyen birkaç bilgiyi paylaşarak anmak istedik. İyi ki doğmuşsun Poe!

  • Koruyucu ailede büyümüştür. Gerçek adı Edgar Poe’dur. Allan ismi, koruyucu ailesi tarafından verilmiştir.
  • Kedi bağımlısıdır. Siyam cinsi kedisinin omuzunda veya başucunda olması ona ilham verir. Catterina isimli karma renkli bir kedisi olduğu ve Poe öldükten çok kısa bir süre sonra onun da aniden öldüğü biliniyor.
  • PoekapakŞubat 1826’da kaydolduğu fakat kumar, alkol ve tütün yasaklarından ötürü 1 yıl sonra öğrenimini bırakmak zorunda kaldığı Virginia Üniversitesi’ndeki bir odaya onun adı verildi.
  • Beş parasız bir şekilde üniversiteyi bırakmak zorunda kalınca Mayıs 1827’de ABD Ordusu’na katıldı. 18 yaşında olmasına rağmen 22 olduğunu iddia ederek Boston Limanı’nda görev alan Poe, burada sadece 5 dolar kazanıyordu. Görevi 2 yıl sürdü.
  • 27 yaşındayken, 13 yaşındaki Virginia Clemm ile, kilise başkanının kızın yaşını 21 göstermesi üzerine, Baltimore’daki evde özel bir törenle evlendi. Lakin çiftin hiç birlikte olmadığı, Poe’nun Virginia’dan “Kız kardeşim gibi,” diye bahsettiği ve ona sister anlamına gelen Sissy veya Sis şeklinde hitap ettiği de söylentiler arasında.
  • 12 kopyasının halen bir yerlerde olduğuna inanılan, 1827 ilk basımlı Tamerlane ve Diğer Şiirler başlıklı 40 sayfalık eserin bulunan bir kopyası, Aralık 2009’da New York’taki bir açıkartırmada 662 bin 500 dolara satıldı.
  • Türkçeye çıngırdamak olarak çevrilebilecek tintinnabulation kelimesini İngilizceye kazandıran Poe olmuştur. Bir çanın veya zilin aralıksız bir şekilde çalmasını ifade eden sözkonusu kelime, 1848 tarihli bir Poe şiiri olan The Bells/Çanlarda geçiyor.
  • Virginia’nın ölümünden 1 yıl sonra, alkolizme iyice kapıldığı sıralarda intihar etmeyi denedi Poe. Bunun için de araç olarak afyon yutmayı seçti fakat sonuç başarısız oldu.
  • 7 Ekim 1849’da ölen Poe’nun defin işlemleri kuzenleri tarafından tamamlandı. Cenaze töreninde sadece 7 kişi vardı (Hatta bazı kaynaklara göre 4.)
  • Baltimore Ravens adlı Amerikan futbolu takımının adı ve logosundaki kuzgun, Poe’nun Kuzgun şiirinden ilhamla seçilmiştir.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

221B, 13. Sayısında “Kuzey Polisiyeleri” Dosyasını Açıyor

Sonraki Hikaye

Poe Ölümlü Bir Yazardır

En Son Yazılar