Usta İngiliz yazar Colin Dexter’ın kaleme aldığı Başkomiser Morse serisi, Türkçede ilk defa okurlarla buluşuyor

3 dakikalık okuma

Tüm zamanların en iyi polisiye serilerinden biri… İngiliz polisiyesinin usta ismi Colin Dexter’dan İngiliz polislerin en ünlüsü Başkomiser Morse’un maceraları, kronolojik sırayla Türkçede ilk defa okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Serinin ilk kitabı Woodstock’a Son Otobüs, Mylos Kitap etiketiyle 26 Mayıs’ta çıkıyor!

Mylos Kitap tarafından yayımlanacak serinin ilk romanı Woodstock’a Son Otobüs, Anıl Ceren Altunkanat’ın titiz çevirisiyle raflarda yerini alacak.

Colin Dexter’ın gerçek İngiliz birasına, klasik müziğe, bulmacalara ve İngiliz edebiyatına âşık dedektifi Başkomiser Morse, ilk olarak 1975’te Woodstock’a Son Otobüs romanıyla okurlarla buluştu. Biraz aksi, bazen huysuz, kural tanımaz ancak tüm bunlara rağmen sempatik, son derece zeki, kültürlü, şefkatli ve adaletli bir karakter olan Başkomiser Morse, dürüst ve güvenilir yardımcısı Başpolis Lewis eşliğinde 13 roman boyunca kadim üniversite kenti Oxford’da cinayetleri ve gizemleri aydınlattı.

Başkomiser Morse serisi, klasik İngiliz polisiyesi geleneğine sıkı sıkıya bağlıdır ve muammalara düşkün Morse, bu geleneğin olmazsa olmazı centilmen dedektif karakterinin geç örneklerinden biridir. Colin Dexter’ın ustalıkla kaleme aldığı bu seri, kahramanımızın becerilerini test eden, birçok koldan desteklenen, güçlü, inandırıcı ve çözülmeyi bekleyen karmaşık hikâyeler, son derece doğal diyaloglar, tatmin edici sonuçlar ve ayakları yere basan, akılda kalıcı karakterler sunuyor. Woodstock’a Son Otobüs, mutlaka çıkmanız gereken bu eşsiz yolculuğun ilk adımı.

Başkomiser Morse serisi, İngiltere ve ABD’de çok satanlar listesinde yer aldı ve bugüne kadar birçok dile çevrildi. Seri, üç başarılı yapımla ekrana da uyarlandı: 1987-2000 yılları arasında ekrana gelen Inspector Morse, Morse’un güvenilir yardımcısını konu alan Lewis ve Morse’un polisliğe başladığı 1960’lı yıllara odaklanan Endeavour. İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin prestijli Gümüş ve Altın Hançer ödüllerine ikişer defa layık görülen, Colin Dexter’a polisiye yekatkılarından dolayı Cartier Elmas Hançer ödülünü kazandıran Başkomiser Morse serisi, polisiye tutkunlarının mutlaka okuması gerekenler arasında.

(Arka kapak yazısından)

Yazar Hakkında

İngiliz yazar Colin Dexter (1930 – 2017), zeki ve huysuz Başkomiser Morse’u konu alan 13 roman kaleme aldı. Cambridge Üniversitesi’nde Klasik Bilimler alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra uzun yıllar boyunca eğitimcilik yaptı. 1970’lerin başında, ailesiyle çıktığı bir tatilde ilk polisiye romanını kaleme almaya başladı. Başkomiser Morse romanlarında uyarlanan TV dizisi Inspector Morse için danışmanlık yaptı. Colin Dexter, 2017’de Oxford’daki evinde hayata gözlerini yumdu.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Sürprizlerle Dolu İrlanda Draması “Smother” İkinci Sezonuyla BBC First Ekranlarında

Sonraki Hikaye

Polisiye Yazarının Ölümü | Armağan Tunaboylu

En Son Yazılar