Bir Enola Holmes Macerası: Kayıp Marki Vakası

3 dakikalık okuma

Nancy Springer’ın altı kitaplık Enola Holmes Gizemleri serisinin ilk kitabı Kayıp Marki Vakası geçtiğimiz günlerde Millie Bobby Brown, Henry Cavill ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı bir Netflix orijinal filmi olarak izleyicilerle buluştu.

Edebiyat ve sinemanın en sevilen karakterlerinden Sherlock Holmes’un 14 yaşındaki kız kardeşi Enola Holmes’un maceraları Kayıp Marki Vakası isimli romanla başlıyor. Ağabeyleri Sherlock ve Mycroft’la rekabet edebilecek zehir gibi zekâya sahip Enola, tıpkı dedektif ağabeyi gibi gizemli olayları çözmeye çalışıyor.

Enola, anneleri aniden ortadan kaybolunca onu aramak için Londra’ya gider. Ancak kendisini hiç ummadığı şekilde bir Marki’nin kaçırılması vakasının ortasında bulur. Peşindeki tehlikeli adamlardan kaçarken aynı zamanda onu yatılı okula göndermek isteyen ağabeylerine de yakalanmamaya çalışır. Bütün bu kargaşa arasında Enola ipuçlarını çözebilecek ve annesini bulabilecek mi?

Başarılı yazar Nancy Springer altı kitaplık Enola Holmes Gizemleri serisiyle En İyi Genç Yetişkin Romanı dalında Edgar Ödülü, En İyi Çocuk Kitabı dalında Edgar Ödülü ve James Tiptree Jr. Ödülüne layık görüldü.

Nancy Springer’ın altı kitaplık Enola Holmes Gizemleri serisinin ilk kitabı Kayıp Marki Vakası Eksik Parça Yayınlarından çıktı.

Nancy Springer

Nancy Springer 1970’te Gettysburg Koleji’nden mezun olduktan kısa bir süre sonra başlayan kariyerinde, on yıl boyunca mitolojik fantezi kurgu türlerinde yazdı, ardından dikkatini çocuk edebiyatına çevirmeden önce çağdaş fantezi, büyülü gerçekçilik ve kadın romanına girişti. Robin Hood’un kızı olarak öne çıkan Rowan Hood Hikâyeleri serisinin ve aynı zamanda Kral Arthur efsanelerine dayanan ödüllü I Am Mordred ve I Am Morgan le Fay romanlarını yazarıdır. Springer’ın çocuk kitapları ona iki Edgar Allan Poe ödülü, bir Carolyn W. Field ödülü, çeşitli Children Choice ödülleri ve çok sayıda ALA En İyi Kitap listesi kazandırdı. Bayan Springer, Pennsylvania, East Berlin’de yaşıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Farklı Simgelerle Yazılmış Bu Mesajı Çözebilir misin?

Sonraki Hikaye

“20. Yüzyıl, Kadınların Kurtarıldığı değil, Kurtardığı Bir Çağ: Ferda ve Miette O Çağın Kahramanları!”

En Son Yazılar