221b 25. sayı

221B’nin Yeni Sayısı Raflarda ve Dijital Platformlarda!

3 dakikalık okuma

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin 25. sayısı raflarda yerini aldı. “Polisiye Eserlerde Dedektifin Evrimi” kapak dosyasıyla çıkan 221B, ilk polisiye eserden bugüne dedektif kavramının nasıl değiştiğini, bilimsel ve toplumsal açıdan yaşanan büyük gelişim ve değişimlerin dedektif karakterini nasıl farklılaştırdığını inceliyor.

Untitled design (1)

Alessandra Calanchi, 221B için özel olarak kaleme aldı: “Suç Edebiyatında Dedektif Karakterinin Evrimi”. Sevin Okyay “Perdede ve Ekranda Dedektifin Evrimi”ni, Erol Üyepazarcı, “Polisiye Edebiyatımızda Dedektif Kavramı”nı, Mesut Demirbilek, geleceğin suçları ve geleceğin dedektiflerini yazdı. Dosya kapsamında elbette kadın dedektiflerin gelişimini de detaylarıyla inceledik.

Özlem Özdemir, Nisan ayı içinde BluTV’de yayınlanacak yerli polisiye dizi Alef’in ilk bölümünü izledi ve 221B okurları için özel röportajlar yaptı… Ödüllü yönetmen Emin Alper, dizinin yapımcısı Mehmet Altıoklar, başrol oyuncuları Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Ahmet Mümtaz Taylan Alef’i anlattı.

Bülent Ayyıldız, Gül’ün Adı romanının 40. yaşında Bakervilleli William’ı irdeledi.

Suat Duman, Zodiac ile ilgili iki kült suç filmini çekildikleri dönem ve siyasi arka planlarıyla karşılaştırdı.

Çağatay Yaşmut, Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan Londra Nehirleri polisiyesini inceledi.

Fulya Turhan, “Dedektifler Ne Yer, Ne İçer” köşesinde, geçen sene yitirdiğimiz, İtalyan polisiye edebiyatının ustası Andrea Camilleri’nin unutulmaz karakteri Montalbano’nun gastronomik tercihlerini anlattı.

Ezgi Özcan, “Ekran Dedektifi” köşesinde Stephen King’in romanından uyarlanan ve bugünlerde tüm dünyada çok konuşulan The Outsider adlı diziyi inceledi.

Ödüllü polisiye yazarı Gülce Başer, 221B’de yeni bir öykü serisine başlıyor. Öykünün ilk bölümü “Bölge Hikayesi” 221B’nin yeni sayısında…

Her sayımızda gerçek seri katilleri ve suçları detaylarıyla kaleme alan Ercan Akbay’ın gündeminde klinik cinayet vakaları var.

Çizgi roman köşesindeyse Batuhan Cantürk, Mister No serisini yazdı.

“Polisiyenin Ölümsüz Silahları” köşesinde Ekin Açıkgöz’ün gündeminde Armağan Tunaboylu’nun romanlarındaki silahlar ve kullanımları var. Armağan Tunaboylu, Ekin Açıkgöz’ün sorularını yanıtlıyor. Çaylak Kitap Dedektifleri’nin gündeminde ise Simon Beckett polisiyeleri var.

221B’nin Mart-Nisan sayısı, dolu dolu ve yine arşivlik… Yeni sayımız, tüm Türkiye’de raflarda, dukkan.mylosyayingrubu.com sitesinde ve dijital platformlarda…

Ayrıca 221bdergi.com her gün güncellenen içeriğiyle evde olduğumuz bugünlerde yanınızda!

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

ilk polisiye filmler
Önceki Hikaye

Türk Sinemasında İlk Polisiye Kurgulu Filmler

vidocq
Sonraki Hikaye

Haydutluktan Dedektifliğe: İlk Özel Dedektif Vidocq

En Son Yazılar