221b 16. sayı

221B Dergi, 16. Sayısında Grangé Dosyasını Açıyor

3 dakikalık okuma

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 16. sayısında Jean-Christophe Grangé’yi mercek altına alıyor. Yeni sayı, raflarda…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok okunan, tartışılan, her yeni kitabı merakla beklenen Fransız polisiye yazarı Jean-Christophe Grangé, tüm yönleriyle 221B’nin yeni sayısında.

Fransız polisiyesi üzerine tez çalışması yapan Oytun Özgür, Fransız polisiyesinin kısa tarihçesini ve Grangé’nin bu tarihçedeki yerini aktardı.

Yazar ve eserleri üzerine önemli çalışmalara imza atan Namık Kemal Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Tilbe, Kızıl Nehirler’i tüm ayrıntılarıyla inceleyen makalesiyle aramızda.

Dergimizin olmazsa olmazı Dedektifler Ne Yer, Ne İçer köşesinde Fulya Turhan, usta polisiyecinin iki meşhur dedektifi Niémans ve Abdouf’u inceledi.

221b_sm

Bir dönem Afrika’da yaşayan yazarımız Gözde Demirel Akan, Lontana ve Kongo’ya Ağıt ışığında Grangé romanlarında bir cinayet sahası olarak Afrika’yı ve Afrikalı karakterlerin romanlarda yer buluşunu yazdı.

221B yazarları arasına katılan sinema eleştirmeni Tunca Arslan da, Grangé romanlarının film uyarlamalarını değerlendirdi.

Ayrıca Türkiye’deki tutkulu sayısız Grangé okurunu temsilen Kitap Ağacı Polisiye Kulübü’nden polisiyeseverlere Grangé’yi sevmelerini sağlayan nedenleri sorduk.

Hitchcock, Sayers, Gore Vidal ve diğerleri…

Kapak dosyamız dışında farklı eserlerle tanışmanızı sağlayacak değerli yazılar da var her sayıda olduğu gibi.

dörtlü

Saniye Çancı Çalışaneller, Gore Vidal ve mahlas isimle yazdığı polisiyelerin analiziyle bir sosyal roman olarak polisiye olgusunu inceledi.

221B_16_webÇağla Üren, polisiye filmlerin üstadı Alfred Hitchcock’un eserlerini analiz etti.

Ekin Açıkgöz, Polisiyenin Ölümsüz Silahları bölümünde bu kez doğaçlama silahları yazdı.

Tülay Güneş Kılıç, Polisiyenin Divaları bölümünde Dorothy L. Sayers ve eserlerini aktardı.

Çizgi öykülerimizde Edhem Bey, bu sayıda yalnız değil; Yigilante Kocagöz’ün yazdığı, Deniz Ozan Coşkun’un çizdiği Domuz Avı, yeni sayımızda.

221B’nin 16. sayısı raflardaki yerini aldı. Dergiyi kitap zincirleri, gazete bayileri, marketler, Dergilik, Dmags ve Magzter uygulamalarından edinebilirsiniz. Online sipariş için adresimiz dukkan.mylosyayingrubu.com

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

barry day
Önceki Hikaye

Kıyameti Hatırlayın, Bay Holmes. Mahşerin Dört Atlısını…

kuzeyli polisiyeler
Sonraki Hikaye

Kuzeyli Rüzgârların Taşıdığı

En Son Yazılar