Polisiye edebiyatın temelini oluşturan gerçek suç hikayeleri, yüzyıllar boyunca insanoğlunu büyüledi. 18. yüzyılda Newgate Calendar’da kaydedilen suç anlatıları, suç ve suçlularla birlikte evrilerek modern edebiyata da konu oldu. Gerçek suç hikayeleri tutkunları için mutlaka okunması gereken 5 roman sizlerle. 

SOĞUKKANLILIKLA (TRUMAN CAPOTE)

Amerikalı gazeteci Truman Capote’nin 1966’da yayımlanan Soğukkanlılıkla isimli romanı, modern gerçek suç anlatılarının temelini oluşturur ve şüphesiz listenin en başında olmalıdır. Capote bu romanında 1959’da Kansaslı bir ailesinin kurban gittiği kan dondurucu bir cinayeti konu alır. Yazar, vakayı araştırmak için bizzat Kansas’a gitmiş ve hatta katillerle görüşmüştür. Bu vakayı romanına taşırken de hem kurbanların anısını yüceltmeyi hem de katillere bir nebze de olsa empati göstermeyi başarmıştır.

Untitled design (12)

 

BEYAZ ŞEHİRDEKİ İBLİS (ERIK LARSON)

Larson’ın roman tarzında kaleme aldığı bu kurgu dışı eseri 1983 yılında Chicago gerçekleşen World’s Columbian Exposition isimli fuarı arka planına alır. Ünlü mimar Burnham ile acımasız seri katil H. H. Holmes’ün yolları bu fuarda kesişir. Fuarın göz alıcı hareketliliği içinde birbiri ardına kaybolan, yakılan, öldürülen insanların izini sürmek ise Dedektif Geyer’a düşer. Bu arada Leonardo DiCaprio’nun romanın film haklarını satın aldığını ve bu eseri Martin Scorsese ile birlikte beyaz perdeye uyarlayacaklarını da belirtelim.

Untitled design (13)

 

MASUM ADAM (JOHN GRISHAM)

Adli gerilim türünün ustalarından biri olan John Grisham bu romanında ABD’nin küçük bir kasabasında adaletin yanlış işlemesinin yol açtığı sonuçları anlatır. 1982’de Debra Sue Carter isimli garson bir kadın tecavüze uğrar ve vahşice öldürülür. 1988’de Ron Williamson dayanaksız bir takım kanıtlarla tutuklanır ve idama mahkum edilir. Bundan on yıl sonra, bir DNA kanıtı Williamson’ın masum olduğunu ortaya çıkarır. Grisham’ın tek kurgu dışı eserinden uyarlama aynı isimli bir Netflix belgeseli de mevcut.

Untitled design (14)

 

KARANLIĞI YİYENLER (RICHARD LLOYD PARRY) 

Richard Lloyd Parry’nin bu eseri 2000 senesinde Tokyo’da kaybolan İngiliz bir kadını konu alır. Bir sonraki kış, genç kadının parçalara ayrılmış cesedi deniz kıyısındaki bir mağarada gömülü halde bulur.  Japon polisi, İngiliz özel dedektifler, genç kadının acılı ailesi ve hatta Avustralyalı arama ekiplerinin dahil olduğu büyük çapta bir arama çalışması yürütülür. Japon adalet sistemine yakından bakan bu roman vakanın tüm ayrıntılarını okura ustaca aktarır.

Untitled design (15)

 

BİR BEDENİN GERÇEĞİ (ALEXANDRIA MARZANO-LESNEVICH)

1990’ların başında cinayete kurban giden bir çocuğun vakasını araştıran ve kurbanı yad eden bu roman, kişisel tecrübelerimizin suçları algılayış biçimimizi nasıl etkilediğini irdeler. Hukuk stajını gerçekleştirdiği sırada bu vakayla karşılaşan Alexandria Marzano-Lesnevich, geçmişte yaşadığı travmaları da hatırlar ve on yıl boyunca bu roman üzerine çalışır.

Untitled design (16)

 

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı. Özellikle polisiye edebiyat alanındaki çalışmalarına ağırlık veren Fulya Turhan, Episode ve 221B editörlerindendir. Türkiye’de sayılı Sherlock Holmes uzmanlarından biridir. Özel ilgi alanlarından biri de dedektiflerin gastronomi tercihleri olduğundan dört yıldır “Dedektifler Ne Yer, Ne İçer” başlıklı inceleme yazılarına devam ediyor.

Bir yant bırakın