Beş ciltlik yeni Sherlock Holmes hikâyeler serisi, Orhan Düz çevirisiyle Alfa Yayınları’ndan çıktı. Seri, Sherlock Holmes’un Maceraları, Sherlock Holmes’un Anıları, Sherlock Holmes’un Dönüşü, Sherlock Holmes’un Son Görevi ve Sherlock Holmes’un Vaka Kitabı‘ndan oluşuyor…

Tüm zamanların en popüler dedektif karakteri Sherlock Holmes, beş ciltlik bütün hikâyeleri serisiyle raflardaki yerini aldı. Arthur Conan Doyle’un yarattığı Holmes karakterinin ilk kitabı, Sherlock Holmes’un Maceraları adını taşıyor. Bohemya’da Bir Skandal, Kızıl Saçlılar Kulübü ve Benekli Kordon gibi ünlü 12 hikâyede Sherlock Holmes ve Dr. Watson, çözülemeyen vakaların peşinden gidiyor. İlk kez 1891 yılında Strand Magazine’de yayımlanan Sherlock Holmes’un Maceraları‘nı Sidney Paget illüstrasyonlarıyla canlandırıyor.

İkinci cildin adıysa Sherlock Holmes’un Anıları. Bir yarış atının ortadan kayboluşunu araştırdığı Gümüş Alev, muhteşem çıkarım gücünü ilk kez uyguladığı Gloria Scott ve şeytani rakibi Profesör Moriarty ile karşılaştığı Son Vaka dahil 12 macera bu kitapta.

Bütün Hikâyeler serisinin üçüncü cildi, Sherlock Holmes’un Dönüşü. Kaybolan ve 3 yıl boyunca öldüğü zannedilen Sherlock Holmes, dostu Dr. Watson’a geri dönüyor. Hem de tam zamanında! Kitapta ilk kez 1903-1904 yılları arasında yayımlanan 13 hikâye yer alıyor.

Dördüncü ciltte sıra: Yaklaşan I. Dünya Savaşı’yla birlikte aslında emekliye ayrılmış olan Holmes yardım için çağrılıyor. Kitaba adını veren bu Son Görev, kaybolan denizaltı planları, zorba bir diktatörün yaptıkları, gizli cemiyetler ve casuslarla dolu sekiz sıradışı maceradan sadece biri.

Arthur Conan Doyle’un 100 yılı aşkın bir süre önce yarattığı polisiye edebiyatın kilometre taşlarından Sherlock Holmes serisi, Sherlock Holmes’un Vaka Kitabı ile son buluyor. 1920’lerin karanlık havasını ve kırgın ruhunu yansıtan hikâyelerde Sherlock Holmes ve sadık dostu Dr. Watson, tutku, intikam, açgözlülük, intihar ve cinayet bilmecelerini aydınlığa kavuşturuyor. Meşhur dedektif, şimdiye dek karşılaştığı en sıradışı karakterler ve en esrarengiz olaylarla Baker Sokağı’na veda ediyor.

sherlock-holmes-4470682_1280

Sherlock Holmes’un Maceraları/Arthur Conan Doyle
Alfa Yayınları/27 TL

Sherlock Holmes’un Anıları/Arthur Conan Doyle
Alfa Yayınları/27 TL

Sherlock Holmes’un Dönüşü/Arthur Conan Doyle
Alfa Yayınları/35 TL

Sherlock Son Görevi/Arthur Conan Doyle
Alfa Yayınları/24 TL

Sherlock Holmes’un Vaka Kitabı/Arthur Conan Doyle
Alfa Yayınları/24 TL

221B Dergi

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Bir yant bırakın