Polisiye edebiyatın en güçlü isimlerinden John le Carré, ünlü kurgu kahramanı George Smiley’nin yeni ve son romanı için herkese açık bir etkinliğe hazırlanıyor.

John le Carré george smiley

 

İlk kez 1961’de kaleme aldığı bir hikâyede karşımıza çıkan ve sonradan kurgu polisiye karakterlerinin en tanınmışlarından biri hale gelen George Smiley, bu sonbahar polisiye severlerle yeniden buluşacak.

85 yaşındaki John le  Carré, en sevilen karakterini son kez okurla buluşturmaya hazırlanıyor. “A Legacy of Spies” adını verdiği bu son George Smiley romanı için açık bir toplantı etkinliği düzenleyecek ve Smiley hakkındaki tüm sorulara cevap verecek.

Önceki gün duyurulan ve bir anda yılın en çarpıcı edebiyat etkinliklerinden biri haline gelen bu gecenin ismi “An Evening with George Smiley (George Smiley ile Bir Gece)” adını taşıyor. Londra’da Royal Festival Hall’de gerçekleştirilecek olan söyleşi, sinemalarda canlı olarak yayınlanacak.

Le Carré’den Smiley Gecesi Hakkında

 

John le Carré george smiley

Yazar, duygularını şöyle anlatıyor:

İster Royal Festival Hall’de, ister İngiltere’de veya yurt dışında bir sinemada oturuyor olsunlar, Smiley’nin hayatını ve anılarını, onu kitaplarımdan ve ekrandan tanıyan büyük ve seçici bir izleyici kitlesi ile konuşma fırsatundan heyecan duyuyorum.”

George Smiley karakteri ilk kez, yazarın Call for the Dead (Ölümüne Davet) kitabında karşımıza çıkmış, daha sonra The Spy Who Came in from the Cold (Soğuktan Gelen Casus) ve  Tinker Tailor Soldier Spy (Köstebek) eserlerinde daha tanınır hale gelmişti. BBC’nin uyarladığı  Tinker Tailor Soldier Spy filminde ise karaktere Gary Oldman hayat vermişti.
221B Dergi

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Bir yant bırakın